Keçiören’e güçlü bir eğitim yatırımı daha

Keçiören’de Ovacık kampüsü ve il genelinde 34 eğitim tesisinin temeli, Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle atıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
17 Kas 2017 / Cum 09:49 |
/ 51 Kez Okundu
| |
Keçiören’de Ovacık kampüsü ve il genelinde 34 eğitim tesisinin temeli, Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı törenle atıldı.
Toplamda 65 bina, birçok okul, spor salonu ve atölyeleri kapsayan temel atma törenine Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve vatandaşlar katıldı. Başbakan Yıldırım, "Sadece bu güzel okulların temelini atmıyoruz, ülkemizin geleceği, aydınlık yarınların da temelini atıyoruz. Gençlerimiz, çocuklarımız için eğitim yuvaları yapıyoruz" diye başladığı konuşmasında şunları söyledi:
"Hedef ne? 2019 yılı sonuna kadar Türkiye’de tekli eğitime geçeceğiz, sabahçı-öğlenci artık bitecek. Öğrenci sabah okuluna gidecek akşama da dönüp evine gelecek. İşte bu temel atma bunun önemli bir adımıdır. 2019’un ilk harcını karıp, ilk temelini atmış oluyoruz. Öyle bir yatırım yapalım ki inşaat, bina gibi 50-100 sene ömrü olmasın, nesilden nesile devam etsin, ilanihaye geliri olsun, işte bu yatırım eğitime yatırımdır. Geleceğe yatırım, gençlere yapılan yatırımdır. Onun için bu yatırımı yaparken hiçbir fedakarlıktan kaçınmadık, kaçınmayacağız. 15 yıl geçti öğretmen sayısı iki katına çıktı, 1 milyon 100 bine yaklaştık. Öğretmensiz okulumuz yok, boş geçen dersler artık tarih oldu. Bir öğretmenin 5 ayrı derse girdiği günler geride kaldı. Bu 15 sene içinde 300 bine yakın yeni derslik yaptık. Bu dersliklerle ne oldu, yaptık da ne işe yaradı? Her bir sınıftaki öğrenci sayısı 36’dan 24’e geriledi. Öğretmenlerimiz de kalabalık sınıflardan kurtuldu, daha çok ders anlatma, daha çok öğrencinin derse katılmasını sağladık. Her geçen gün okula giden öğrenci sayımız artmasına rağmen bunu başardık."

Ovacık’taki eğitim tesisi külliye modelinde
Gençler için çok daha fazlasını yapacaklarını vurgulayan Başbakan Yıldırım, Ovacık’taki temeli atılan projenin külliye gibi olduğunu, 2 Anadolu lisesi, bir imam hatip lisesi, bir meslek teknik lisesi, atölye ve spor salonunu kapsadığını anlattı. Ankara’da tekli eğitim öğretime geçmek için yaklaşık 350 okula karşılık gelen 10 bin dersliğe ihtiyaç olduğunu vurgulayan Yıldırım, "İki yıl içinde bu 350 okulun inşaatını bitirip hizmete alacağız. İnşallah Ankara’da yapacağımız bu yatırımlar, tesisler diğer illerimize de bir örnek teşkil edecek" dedi.
Yıldırım, yurt genelinde üniversite öğrencileri hariç 18 milyon, üniversitelerle beraber 25 milyonu aşkın öğrencinin bulunduğunu belirterek, "Yeni bir adım atıyoruz, tekli sisteme geçiyoruz. Türkiye’nin genelinde artık sabahçı-öğlenci ayrımı kalkacak" dedi.
Anadolu’daki bazı illerin daha bu seneden tekli eğitime geçtiğini ifade eden Başbakan Yıldırım, 15 yılda Ankara’da 15 bin yeni derslik yapıldığını, öğretmen sayısının 36 binden 70 bine çıktığını kaydetti. Liseye geçişte uygulanacak yeni sisteme ilişkin Yıldırım, "Hiçbir öğrencimiz dışarıda kalmayacak. Daha güzeli, mümkün olduğunca öğrencilerimiz evine yakın yerlerdeki okullara gidecek. Bazı şehirlerimizde, mahallesindeki okul yetmeyebilir ama diğer mahalle, bitişikteki mahalle veya hemen ondan sonraki ilçede ama mutlaka eğitim bölgesi dediğimiz yaşadığı yere yakın bir okulda liseye başlayacak" dedi.
Başbakan Yıldırım, "Bir sürü kafa karıştırmaya çalışanlar var. Olayı döndürüp dolaştırıyorlar, bu kadar basit bir sistemi anlaşılmaz hale getiriyorlar. Bunlara hiç kulak asmayın." ifadesini kullandı. Protokol konuşmalarının ardından 34 eğitim tesisinin temeli aynı anda atıldı.
Program sonrası Başbakan Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Ankara Valisi Ercan Topaca, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ile birlikte Ihlamur Kasrı’na geçerek Keçiören’in ödüllü tematik vadisi Gümüşdere Ihlamur Vadisi’ni inceledi. Başkan Ak, Yıldırım’a "doğaya dönüş projesi" vadiyle ilgili bilgiler verdi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.