Kosova kadınları eşitlik için yürüdü

Kosovalı kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başkent Priştine’de bir araya gelerek kadın hakları için yürüdü

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
08 Mar 2018 / Per 17:39 |
/ 59 Kez Okundu
| |
Kosovalı kadınlar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde başkent Priştine’de bir araya gelerek kadın hakları için yürüdü.
Kosova kadınları 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde eşitlik için yürüdü. Başkent Priştine’nin ana caddelerinde gerçekleştirilen yürüyüşe yüzlerce kadın katıldı. Yürüyüş, “kutlamıyoruz, yürüyüş düzenliyoruz” sloganı altında gerçekleşti. Kosovalı kadınlar toplumda uğradıkları eşitsizlik, adaletsizlik ve haksızlıkları slogan atarak dile getirdi. “Mesleğin cinsiyeti olmaz”, “iş istiyoruz”, “benin bedenim, benim kararım”, “cinsel tacize hayır” şeklinde pankartlar taşıyan protestocu kadınlar, sık sık “ kutlamıyoruz, yürüyüş düzenliyoruz” sloganının yanı sıra, “işsizlik ve yoksulluğa hayır” , “ kadınlara yönelik şiddete hayır” sloganlarını da haykırdı. Kosova Kadın Grupları Ağı ile kadın dernekleri tarafından düzenlenen protesto yürüyüşüne bu kez erkekler de katılarak, kadınlara destek verdi.
Nüfusun yüzde 50’sini kadınların oluşturduğu Kosova’da, kadınların sadece yüzde 12’sinin çalışmasını haksızlık olarak değerlendiren kadın protestocular Kosova’da kadınların karar verme organları, sendikalar, kamu ve özel kurumlarda ve toplumun tüm kademelerinde yüzde 50 temsil edilmelerini talep etti. Bu talepler, protesto yürüyüşü çerçevesinde yapılan konuşmalarda da dile getirildi.
Kosova Bağımsız Sendikaları temsilcisi Shukriye Rexhepi, yürürlükteki yasalara rağmen, kadın haklarının ihlal edilmesinin devam ettiğine işaret ederek, kadınlara yönelik şiddet ve iş yerinde cinsel taciz olaylarının arttığına dikkat çekti.
Cinsel Eşitlik Derneği temsilcisi Luljeta Aliu -Krasniqi ise tüm insanların özgürlüklerine dayanan daha iyi bir gelecek için bir araya geldiklerini belirterek, ancak parlak Başkent Priştine’nin ana caddelerinde yürüyen kadınlar bir geleceğin, kadınlara eşitlik sağlanmadan mümkün olamayacağına vurgu yaptı.
Kadın Dernekleri temsilcisi Lendi Mustafa da kadın haklarına saygı gösterilmesi, kadınların ücretsiz ev kadını mesleğini icra etmemesi, mülkiyet haklarının sağlanması ve kadınlar hakkında önyargılara son verilmesini talep etti. Yürüyüşte, 10 talepten oluşan bir rapor Kosova kurumlarına gönderildi.
Kosovalı kadınlar, toplumda eşit konumda olmaları için protesto yürüyüşleri yanı sıra, grev ve gösteri düzenleyeceklerini de belirtti. 1 buçuk saat süren yürüyüş olaysız sona erdi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.