Kozluk’ta cevizli sucuk tezgahlardaki yerini aldı

Batman’ın Kozluk ilçesinde, sonbahar aylarının vazgeçilmez tatlarından olan yeni mahsul cevizli sucuk, tezgahlardaki yerini aldı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
08 Kas 2019 / Cum 15:20 |
/ 16 Kez Okundu
| |
Kozluk ilçesine bağlı Armutlu köyünde yıllardır cevizli sucuk ve yerli ürünler yetiştiren Recep Tunç, yöre halkı tarafından şaran olarak bilinen cevizli sucuğun sofralara geliş sürecini anlattı. Tunç, "Ekim ayı başlarında bağdan topladığımız üzümleri sıkma tezgahlarında çuvallarda ezerek, üzümün suyunu çıkartıyoruz. Dev kazanlarda kaynatılan üzüm suyu şıra kıvamını aldıktan sonra, önceden ipe dizdiğimiz cevizleri hazırladığımız şıraya batırıp şeritler halinde kurumaya bırakıyoruz. 2-3 gün içinde kuruyan şaranı daha sonra halka haline getirerek satıyoruz. Küçük ve büyük halka olarak iki şekilde sattığımız şaranlar 50 ila 100 tl karşılığında Türkiye’nin dört bir tarafına satıyoruz" dedi.
Kozluk ilçesinde her yıl ortalama 3-4 ton arasında cevizli sucuk üretildiğine dikkat çeken Kozluk esnaflarından Ersin Avağ ise, "Kozluk ilçemize bağlı dağ köylerinde tamamen organik olarak üretilen şaranı üreticiden alıp vatandaşlara satıyoruz. Hiçbir kimyasal katkısı yoktur. Sağlığa son derece faydalı olan cevizli sucuk kış aylarında sofralardan eksik edilmeyecek bir yiyecektir" dedi.

Reklam
İster evinizden ister iş yerinizden market, manav, kasap, şarküteri, aparatif yemek siparişlerinizi İNEGÖL SİPARİŞ mobil uygulaması ile ya da www.inegolsiparis.com web sayfasından ücretsiz bir şekilde verebilirsiniz.
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.