Mardin Belediyesinden 47 bin kişiye kurs imkanı

MARDİN (İHA) – Mardin’de belediye bünyesinde açılan kurslarda 47 bin kişiye kurs verilmesi hedefleniyor

13 Mar 2018 / Sal 16:32 |
/ 28 Kez Okundu
| |
MARDİN (İHA) – Mardin’de belediye bünyesinde açılan kurslarda 47 bin kişiye kurs verilmesi hedefleniyor. Çoğunluğunu kadınların oluşturdu kursiyerlerden gelen talepler doğrultusunda yeni kurslar açılması planlanıyor.
Mardin’de ilk defa belediye bünyesinde açılan merkezde takı tasarımı, zift çalışması, resim, müzik, ebru, ahşapçılık, tekstil gibi kurslar yer alıyor. Kadınlardan gelen talepler doğrultusunda yeni kurslar açılması planlanıyor. Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Mardin’in yaş ortalamasının çok genç ve nüfusun yarısının kadın olduğunu belirterek, "Bundan dolayı belediye olarak kadınların, gençlerin, öğrencilerin ve engellilerin ihtiyaçlarını karşılamaya önem veriyoruz. Mardin Büyükşehir Belediyesi olarak Valiliğimizin koordinasyonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte Büyükşehir Belediyesi bünyesinde mesleki eğitim merkezi açtık. Kurslarımız da başladı. Plakamız 47 olduğu için burada 47 bin kursiyerimize eğitim vermeyi amaçlıyoruz" dedi.

Yöresel takılar üzerine eğitim
Usta Öğretici Yüksel Karademir, kursiyerlerin emeklerinin sonucunu görünce mutlu olduklarını ve bu işe daha odaklandıklarını ifade ederek, "Takı tasarım üzerine, yöresel takılar üzerine eğitim veriyorum. Anahtarlık, küpe, fular, lavanta ve sabun keseleri gibi el ürünlerini yapıyoruz. Kursiyerlerimizin durumundan çok memnunum. Severek yaptıkları el sanatlarının sonucunu görünce çok memnun oluyorlar. Büyükşehir Belediyesi’nin bize sunduğu bu imkânlardan dolayı teşekkür ediyorum" diye konuştu.
Kursiyer İlknur Erokman da evde boş zaman geçirmek yerine kursta meslek sahibi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:
“Evde geçireceğimiz boş zamanlarımız yerine buraya gelip meslek sahibi oluyorum. Çocuğum ile birlikte geliyorum buraya. Ben burada meslek sahibi olurken oğlum kreşte ücretsiz şekilde bakılıyor. Bana ve oğluma bu imkânları sağlayan Mustafa Yaman ve Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum.”
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.