Marmaraereğlisi’nde 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yılı kutlandı

Marmaraereğlisi’nde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
18 Mar 2018 / Paz 16:07 |
/ 84 Kez Okundu
| |
Marmaraereğlisi’nde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yılı dolayısıyla Marmaraereğlisi Şehitliği’nde çelenk sunma töreni düzenlendi.
Saygı duruşunda bulunulması, saygı atışı yapılması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte çelenkler anıta sunuldu. Çelenk sunma töreninin ardından Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ve protokol üyeleri şehit mezarlarına karanfil bıraktı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Halk Eğitim Merkezi’nde anma programı düzenlendi.
Etkinlikte, şiirlerin okunması ve oratoryo sahnelenmesinin ardından 18 Mart etkinlikleri kapsamında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri, Marmaraereğlisi İlçe Kaymakamı Sıdkı Zehin, Garnizon Komutanı Per. Kd. Albay Bayram Ölçücüoğlu ve Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan tarafından verildi. Etkinliklerin ardından Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit yakınları ve gazilerle öğle yemeğinde bir araya geldi.

“Çanakkale Zaferi tarihimizin dönüm noktasıdır”
Yemekte, şehit yakınları ve gazilerle yakından ilgilenen Başkan Uyan, “Çanakkale Zaferi tarihimizin en önemli dönüm noktasıdır. 18 Mart Çanakkale Zaferi, Türk milletinin başka bir ulusa boyun eğmeyeceğini gösteren en önemli unsurdur. Çanakkale yalnız bizim tarihimizin değil, yakın dünya tarihinin en önemli savaşlarından biridir. Bağımsızlığımızı savunmak, yurt topraklarımızı korumak için yapılan savaşlar kutsaldır. Şanlı tarihimizde unutulmaz bir yere sahip olan bu mücadele, Çanakkale, Ulusal Kurtuluş Savaşımız, kutsal destan savaşlara birer örnektir. Bu büyük zafer, vatan topraklarının dört bir yanından gelerek Çanakkale’de işgal kuvvetlerine geçit vermeyen kahramanlarının, bugün Türk milletinin sahip olduğu birlik ve beraberliğin ne kadar sağlam temeller üzerine oturduğunu, bütün dünyaya en gür sesle ilan etmiş olmasının sembolüdür. Sizler de bizlere kahraman şehitlerimizin emanetlerisiniz. Çanakkale Savaşları, bir milletin birlik ve beraberlik içerisinde vatan toprağına karşı duyulan bağlılığın ve inancın o yüksek ruh halinde bir vücut olmasıdır ki dönemin güçlü ve donanımlı ordularına karşı koyuşun, kararlılığın simgesidir. Bu destansı zaferin temelinde güçlü bir inanç, büyük bir vatan aşkı ve özgürlük tutkusu vardır. Etnik kökeni, mezhebi ne olursa olsun, vatan toprakları için savaşmış ve bugün Çanakkale’de omuz omuza yatan şehitlerimiz, Türk milletinin sarsılmaz birlik ve beraberliğinin de en güçlü nişanesidir. 18 Mart Çanakkale Şehitlerini Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103. yıl dönümü vesilesiyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi bir kez daha rahmetle ve şükranla anıyoruz” diye konuştu.
Etkinliklere, Başkan Uyan’ın yanı sıra Marmaraereğlisi Kaymakamı Sıdkı Zehin, Garnizon Komutanı Per. Kd. Albay Bayram Ölçücüoğlu, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.