Mavi balinada’da korkutan iddia!

Mavi Balina üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. H. Eray Çelik, bu oyun ile ilgili çarpıcı açıklamalar yaptı.

Eklenme: 13 Nisan 2019 / Cumartesi 19:59:19
A A / 549 Kez Okundu
| |
Van 100'üncü Yıl Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Araştırma Merkezi'nde görevli Prof. Dr. H. Eray Çelik, Mavi Balina üzerine çalışmalar yürütüyor.

DW Türkçe'ye konuşan Çelik, oyuncuların küratör denen oyun yöneticileriyle karşılıklı görüşme yaptığını söylüyor ve talimatların WhatsApp, Facebook ya da diğer sosyal medya ağlarındaki özel mesajlaşmalarla gönderildiğini belirtiyor.

"İNTİHARA HAZIR HALE GETİRİYOR"

Çelik'e göre küratörler, sosyo-ekonomik düzeyi düşük, talimatlarla kontrol edebileceği kişileri sosyal ağlar üzerinden temas kurarak oyuna dâhil ediyorlar. Mesajlaşmalarla oyuncuları hem fiziksel hem de psikolojik olarak intihara hazır hale getiriyorlar.

"SEVDA KOLEJDE OKUMUYORDU"

Van'da intihar eden Sevda'nın yabancı dil eğitimi verilen bir kolejde öğrenim görmediğini hatırlatan Çelik, dikkat çekici bir iddia atıyor ortaya ve "Talimatları verip çocukları intihara ikna eden yöneticinin psikolojiden anlıyor olması gerekir. Psikolojideki en önemli şeylerden biri de dildir. Bu da bana oyunun yöneticileri arasında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının olduğunu düşündürüyor çünkü çocukları kendi canlarına kıymaya ikna etmek için ortak bir dil kullanması gerekiyor" diyor.

"TÜRKİYE ÜST SIRALARDA"

Mavi Balina nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısına dair sağlıklı bir istatistik olmadığını sözlerine ekleyen Çelik, "Ancak dünyada çıkan haberlere bakarak bir karşılaştırma yaptığımızda Türkiye'nin üst sıralarda olduğunu görüyoruz" diye konuşuyor.

"ŞU AN EN AZ 150 ÇOCUK OYNUYOR"

Van'daki son vakayı yakından takip eden uzman, yalnızca bu şehirde 10 çocuğun Mavi Balina oynadığını belirterek "Her ilde en az iki çocuk oynuyor olsa, Türkiye genelinde 150'den fazla çocuk bu tehlikeyle karşı karşıya" diyor.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.