MEB'den Ortaokul Öğrencilerine Muhteşem Fırsat: İlki bu yaz tatilinde başlayacak

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
MEB'den Ortaokul Öğrencilerine Muhteşem Fırsat: İlki bu yaz tatilinde başlayacak
#Güncel Olaylar | Haber Merkezi
16 May 2024 / Per 18:26
/ 5.375 Kez Okundu
| |

MEB'den ortaokul öğrencilerine müjde! Bu yaz tatilinde meslek liselerinde ücretsiz zanaat atölyelerine katılın. Becerilerinizi geliştirin, mesleğinizi keşfedin!

Milli Eğitim Bakanlığı ( MEB), ortaokul öğrencileri için bu yaz tatilinde "zanaat atölyeleri" olarak adlandırılan ücretsiz kurslar açacak. Bu uygulama ile meslek liselerinin kapıları ilk kez ortaokul kademesindeki öğrenciler için de açık tutulacak.

Beceri Geliştirme Programı Nedir?

Bakanlık, mesleki eğitime yönelik "Beceri Geliştirme Programı" adıyla yeni bir uygulamayı hayata geçirecek. Ortaokul 7. sınıftan itibaren öğrencilerin meslek liselerinde ücretsiz katılabileceği uygulama, İstanbul, Ankara, İzmir, Erzurum, Konya, Mersin, Rize, Samsun, Sivas ve Şanlıurfa olmak üzere 10 ilde 196 okulda pilot uygulama olarak başlatılacak. Pilot uygulamanın başarılı olması halinde ülke geneline yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Programın Amacı Nedir?

Meslek liselerinde yürütülecek "zanaat atölyeleri" olarak da anılan yeni uygulama ile ortaokul öğrencilerinin de temel becerilerinin erken yaşta geliştirilmesi sağlanacak.

Programdan Kimler Faydalanacak?

Beceri Geliştirme Programı'na, resmi ve özel örgün eğitim kurumlarında en az 7. sınıf düzeyinde öğrenim gören gönüllü öğrenciler katılabilecek. İlerleyen zamanda programa lise öğrencileri de başvurabilecek.

Hangi Kurslar Var?

Beceri Geliştirme Programı kapsamında 55 farklı kurs seçeneği sunulacak. Öğrenciler, yiyecek-içecek hizmetleri, bilişim, el sanatları, elektrik-elektronik, metal, gıda teknolojileri ile mobilya ve iç mekan tasarımı, grafik ve fotoğraf, tarım ve radyo-televizyon alanlarından istediklerini seçebilecek.

Kurslar Ne Zaman Başlayacak?

Beceri Geliştirme Programı'nın ilki bu yaz tatilinde başlayacak.


Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.