Mersin Barosu’ndan yetkisiz aracı sigorta şirketlerine suç duyurusu

Mersin Barosu, yetkisi olmadığı halde yasa dışı ‘sigorta aracılık hizmetleri’ ve ‘hukuki danışmanlık’ adı altında faaliyetlerde bulunan ve vatandaşları yanlış yönlendirerek zarara uğrattığını tespit ettiği şirket yetkilisi hakkında suç duyurusunda bulundu

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
31 Oca 2018 / Çar 11:25 |
/ 44 Kez Okundu
| |
Mersin Barosu, yetkisi olmadığı halde yasa dışı ‘sigorta aracılık hizmetleri’ ve ‘hukuki danışmanlık’ adı altında faaliyetlerde bulunan ve vatandaşları yanlış yönlendirerek zarara uğrattığını tespit ettiği şirket yetkilisi hakkında suç duyurusunda bulundu.
Baro Başkanı Ali Er, konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, yetkisi olmadığı halde yasal olmayan yollarla ‘sigorta’ ve ‘hukuki danışmanlık’ adı altında faaliyetlerde bulunup, vatandaşları yanlış yönlendirerek zarara uğratan söz konusu şüpheli veya şüphelilerin, ’Avukatlık Kanunu’nun 63. maddesini ihlal ederek sadece avukatların yapabileceği ve avukatlara tanınan hakları gasp ettiğini, ayrıca şüphelinin bir şirket adı altında hukuki danışmanlık hizmeti vererek kazancını vergilendirmesinin de şüpheli olması ve yapmış olduğu bu eylemlerin suç oluşturması nedeniyle Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını duyurdu. Er, "Avukatlık Kanunu’nun 63/3 maddesine göre, avukatlık yapma yetkisi taşımadıkları halde muvazaalı yoldan alacak, devralacak ve kanunların tanıdığı başka hakları kötüye kullanarak avukatlara ait yetkileri kullananlar 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 500 bin liradan 5 milyon liraya kadar ağır para cezasıyla cezalandırılacağı belirtilmektedir” dedi.
Açıklamasında, vatandaşları da uyaran Er, şöyle devam etti; "Yasal olmayan hukuki danışmanlık adı altında, hukuki faaliyetlerde bulunan firma ve şahıslara karşı vatandaşlarımızın çok dikkatli olması gerekiyor. Yasa dışı bu tür hizmetlerde bulunan kişi veya şirketler, avukatlık mesleğinden önce vatandaşlarımıza zarar vermektedir. Zarara uğrayan vatandaşlarımızın hakları hukukçu olmayan kişiler tarafından takip edildiği için vatandaşlarımızın büyük maddi hak kayıplarına uğraması kaçınılmazdır. Baromuza kayıtlı çok sayıda avukatımız var. Vatandaşlarımız hak kaybına uğramamak için avukatlarımızdan, yani yasal yollardan destek almalıdır. Mersin Barosu olarak, vatandaşlarımızın hakkını savunmak ve korumak, meslektaşlarımızın yetki alanına girerek haksız kazanç sağlayan bu kişilerin tespitini yaparak mücadele etmek görevimizdir. Bu şahıs veya şirketlerin peşini bırakmayacağız. Gerekli cezayı almaları için Mersin Barosu olarak yasal yollara başvurumuzu yaptık."

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.