Mersinli şehit torunları Sarıkamış’ta

Sarıkamış Harekatı’nın 103

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
08 Oca 2018 / Pzt 14:45 |
/ 66 Kez Okundu
| |
Sarıkamış Harekatı’nın 103. yıldönümünde Mersinli şehitlerin torunları Sarıkamış’a gitti.
Kalkınma Bakanlığı öncülüğünde Mersin Valiliği ve Mersin Üniversitesi (MEÜ) işbirliğiyle Sarıkamış Harekatı’nın 103. yıldönümünde, ’Mersin’in Sarıkamış şehidi torunlarını Sarıkamış’ta şehit dedeleriyle buluşturma’ projesi düzenlendi.
Proje kapsamında, MEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar, Genel Sekreter Vedat Güngör, Mut Belediye Başkanı Nebi Yılmaz, TRT Çukurova Bölge Müdürü Sabahattin Kahraman, Mersin Üniversitesi öğretim elemanları, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Mersin Şubesi’nden 5 gazi ve 35’i Sarıkamış’ın Mersinli şehit torunu olmak üzere 55 kişiden oluşan ekip, Kars’ın Sarıkamış ilçesine gitti.
Sarıkamış Belediye Başkanı Köksal Toksoy tarafından karşılanan ekip, şehitlik ziyareti sonrasında Kars Valiliği tarafından Sarıkamış Harekatının 103. yılı anma etkinlikleri münasebetiyle şehit aileleri, gaziler ve gazi ailelerinin onuruna verilen yemeğe katıldı. Ülkenin birçok yerinden şehit ve gazi ailelerinin katıldığı programda, Allahuekber Dağlarında şehit düşen 90 bin şehit için mevlit okundu.
Meşaleli yürüyüş
Kazım Karabekir Camiinde şehitler için okunan mevlidin ardından binlerce vatandaş, ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle Sarıkamış 15 Temmuz Demokrasi Meydanında bir araya geldi. Şehitler Meydanında başlayan ve yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı meşaleli kortej yürüyüşü, Yukarı Sarıkamış Şehitliğine kadar devam etti. Şehitlikteki anma programı okunan duaların ardından sona erdi.
Kardan şehit heykelleri sergisi
Sarıkamış Harekatının 103. yılı anma etkinliklerinin ikinci gününde Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, çok sayıda protokol üyesi ve vatandaşın katılımıyla ’Kardan şehit heykelleri’ sergisinin açılışı gerçekleştirildi.
Türkiye şehitleriyle yürüyor
Anma etkinliklerinin son gününde ’Gençlik şühedanın izinde’ temasıyla yürüyüş düzenlendi. Katılımcılar sabahın erken saatlerinde, ’Türkiye şehitleriyle yürüyor’ yürüyüşüne katılmak üzere, harekat sırasında yoğun çatışmaların yaşandığı, birçok askerin çatışmada ya da donarak şehit düştüğü Soğanlı ve Allahuekber Dağları arasındaki Kızılçubuk zirvesinde toplandı. Protokol üyeleri, öğrenciler, çok sayıda asker ve ülkenin çeşitli illerinden katılım sağlayan binlerce kişi ellerinde Türk bayraklarıyla tekbir ve salavatlar getirerek Yukarı Sarıkamış Şehitliğine yürüdü.
Proje kapsamında Mersin’deki şehit torunlarını Sarıkamış’a getirdiklerini ifade eden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Erol Yaşar, projeyi destekleyen Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Mersin Valisi Ali İhsan Su, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Çamsarı ve projenin gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.