Mithatpaşa Karayolu Altgeçidi açılıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını yürüttüğü Mithatpaşa Karayolu Altgeçidinde sona gelindi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
18 Ara 2017 / Pzt 14:35 |
/ 75 Kez Okundu
| |
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yapımını yürüttüğü Mithatpaşa Karayolu Altgeçidinde sona gelindi. Bin 500 fore kazıkla aşılarak tamamlanan alt geçidin hafta sonundan itibaren trafiğe açılması planlanıyor.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin taşıt trafiğini yeraltına alarak kente yeni bir meydan kazandırmak amacıyla Mustafa Kemal Sahil Bulvarı üzerinde projelendirdiği alt geçit inşaatı tamamlandı. Sıra asfaltlama çalışması ve yol çizgilerinin çekilmesine geldi. Son hazırlıkların yapılmasıyla birlikte “Mithatpaşa Karayolu Alt Geçidi” hafta sonundan itibaren araç trafiğine açılması planlanıyor.
İzmir’in yeni karayolu altgeçidi, görsel açıdan da farklılık oluşturacak. Altgeçidin duvarlarını “İzmirDeniz” projesini referans alan dalga desenli özel kaplamalar süsleyecek. Yeni karayolu altgeçidi, inşa edildiği semte, önünden geçtiği lise ve parka adını veren büyük devlet adamı Mithat Paşa’nın ismini taşıyacak.

Denize kesintisiz ulaşım
Deniz seviyesinin altında bin 500 fore kazıkla aşılan karayolu altgeçidinin zorlu bir yapım sürecinin ardından hizmete açılmasıyla sıradaki aşamaya geçilecek. Mavişehir’den İnciraltı’na uzanan kıyı şeridinin yeniden tasarlanması hedefiyle başlatılan “İzmirDeniz-Kıyı Tasarım Projesi” kapsamında, trafiğin yeraltına alınmasıyla kazanılan Mithatpaşa Parkı önündeki 71 bin 500 metrekarelik alan büyük bir kent meydanına dönüştürülecek. Böylece kentlilerin denize kesintisiz bir şekilde ulaşmasına olanak sağlanacak.

Tramvaylı meydan
Mustafa Kemal Sahil Bulvarında üç koldan yürütülen çalışmalar kapsamında Konak Tramvayı’nın hat imalatlarını büyük ölçüde tamamlanmıştı. Karayolu altgeçidinin hizmete girmesiyle meydanda öncelikle hızlı bir biçimde ray döşeme çalışmaları yapılacak. Tüm bu çalışmaların tamamlanmasının ardından İzmir, kara tarafındaki tarihi dokuyu görünür kılan ve üzerinden tramvay geçen, yaklaşık 20 milyon TL maliyetli çok özel bir meydan kazanacak. 116 milyon TL’ye mal olan karayolu altgeçidiyle birlikte çalışmaların tamamı 136 milyon TL’ye mal olacak.


Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.