Müdür Tekin’den genel sağlık sigorta primi ile ilgili açıklama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adıyaman İl Müdürü Fuat Tekin, genel sağlık sigorta prim borçları ve Ziraat Bankası ile yapılan anlaşmayla ilgili açıklamada bulundu

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
13 Mar 2018 / Sal 16:13 |
/ 74 Kez Okundu
| |
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Adıyaman İl Müdürü Fuat Tekin, genel sağlık sigorta prim borçları ve Ziraat Bankası ile yapılan anlaşmayla ilgili açıklamada bulundu.
SGK Adıyaman İl Müdürü Fuat Tekin, genel sağlık sigorta pirim borçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Herhangi bir kapsamda sağlık güvencesi bulunmayan vatandaşlarımız hakkında uygulanan Genel Sağlık Sigortası 01.01.2012 tarihinden itibaren zorunlu hale getirilmiştir. Bu kapsamda olan vatandaşlarımızın 01.04.2017 tarihi öncesi ödenmemiş genel sağlık sigortası prim borçları 6824 sayılı Kanun ile başvuru şartı aranmaksızın yapılandırılmıştır. Kendilerine gelir testi başvurusu tebliğ edildiği halde gelir testine hiç başvurmamış genel sağlık sigortalılarımızın 02.04.2018 tarihine kadar (bu tarih dahil) gelir testine müracaat etmeleri ve gelir testi sonucu gelirlerinin brüt asgari ücretin üçte birinden az olduğunun tespit edilmesi durumunda genel sağlık sigortası prim borçları silinecektir.
Yapılan gelir testi sonucunda aile içi kişi başı geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla olan genel sağlık sigortalılarımızın 01.04.2017 tarihi öncesine ait gecikme zammı ve gecikme cezası borçları silinmiştir. Silinen bu borçlar, aylık sadece 53,33 TL üzerinden yeniden hesaplanmış ve son ödeme tarihi ise 30.04.2018 olarak belirlenmiştir. 01.04.2017 tarihi öncesine ait prim borçları e-devlet üzerinden veya Kurumumuza müracaat edilerek öğrenilebilmekte, Kurumumuzla anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da internet üzerinden internet bankacılığı veya kredi kartı ile ‘GSS 6824 Prim Tahsilatı’ menüsünden ödenebilmektedir. Söz konusu borçların 30.04.2018 tarihine kadar ödenmemesi halinde, 0 1.04.2017 tarihinden itibaren gecikme cezası ve gecikme zammı tahakkuk edecektir.
Genel Sağlık Sigortalılarımızın sağlık yönünden mağduriyet yaşamamaları açısından yukarıda belirtilen konularda gerekli tedbirleri almaları büyük önem arz etmektedir” dedi.
Fuat Tekin ayrıca, Tarım ve Esnaf Bağ-Kur sigortalılarının borçlarını ödeyerek emekli olabilecek sigortalılarımıza yönelik olarak kredi kullandırılması için Ziraat Bankası arasında işbirliği protokolünün imzalandığını söyledi.
Tekin, “Söz konusu protokol gereğince, Kurumumuza borcu olan sigortalılarımıza masrafsız olarak (hayat sigortası ve yasal yükümlülükler hariç) 1,28 faiz oranı ile 48 aya kadar vadeli kredi kullandırılacaktır. Protokol gereğince, kredi kullanılması işlemleri 01/03/2018 tarihinden itibaren 3 ay süre ile 31/05/2018 tarihine kadar uygulanacaktır. Bu protokol gereğince, bankadan verilecek krediden 5510 sayılı Kanunun 4(b) kapsamında bulunan esnaf ve Tarım sigortalıları yaşlılık aylığı hak kazanan sigortalılarımızın kendisi faydalanacaktır. Kurumumuzca hak sahiplerine bağlanacak ölüm aylığı ve sigortalıya bağlanacak malullük aylıkları, protokol kapsamında bulunmamaktadır. Ayrıca, 4(a) kapsamındaki sigortalılar ile yurtdışı borçlanmaları da protokol kapsamında değildir’ ifadelerini kullandı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.