Organize Sanayi Bölgesi Teknik Koleji’nde Çanakkale Zaferi ve İstiklal Marşının Kabulü Etkinlikleri Düzenlendi

Özel Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Teknik Koleji’nde Çanakkale Zaferi’nin 103

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
16 Mar 2018 / Cum 12:17 |
/ 81 Kez Okundu
| |
Özel Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Teknik Koleji’nde Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü ve İstiklal Marşının Kabulü dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlendi.
Çanakkale Zaferi’nin 103. Yıldönümü ve İstiklal Marşının Kabulüetkinliklerine Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, Yönetim Kurulu Üyesi Seyhan Arifoğlu, OSB Bölge Müdürü ve Müdür Yardımcısı, Teknik Kolej İdarecileri, veliler ve okul öğrencilerinin tamamı katıldı.
Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan tören, günün anlam ve önemine dair tarih bölümü öğretmeni tarafından gerçekleştirilen konuşma ile devam etti.
Kayseri OSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan programda gerçekleştirdiği konuşmada İstiklal Marşımız, Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy ve Çanakkale Zaferinin önemine değindi.
Nursaçan; “Milli şairimiz merhum Mehmet Akif, büyük medeniyetimizin çığlığıdır. Feryadıdır. O ki; bülbülün feryadını ve istiklalin ruhunu iliklerimize kadar bize hissettirendir. Gövdesinden büyük parçaların koptuğu büyük ülkeyi yeniden uyandırmak için ruhumuzda büyük bir ateşin olması gerekir. Akif; onuru incinen bir büyük millete büyüklüğünü hatırlatan, onu ayağa kaldıran ve istiklalin lezzetini duyurandır. Akif sadece kudretli bir şair ve bir İslam düşünürü değildir. O, aynı zamanda modern bilgiyi alan bir insandır.Kısaca Akif, bize büyük düşünmeyi ve zor şartlarda teslim olmamayı öğretendir.Bakınız, milletimizi birlik ve bütünlüğe çağıran büyük şair Mehmet Akif, bizlere şöyle haykırıyor; “Sen !Ben ! Desin Efrad, Aradan Vahdeti Kaldır. Milletler İçin İşte Kıyamet O Zamandır.” Bizler inanıyoruz ki; Eğitim en öncelikli meselemizdir. Ülkemize, milletimize ve tüm insanlığa faydalı gençler bu okuldan yetişecektir. Anne ve babaların evlatlarını güvenle ve gönül rahatlığı ile teslim edebilecekleri, gençlerimizin de büyük bir istek ve heyecanla tercih ettiği bir okul olmayı hedefliyoruz. Hedefimiz; ezbere değil, anlamaya dayalı, düşünmeye ve analize önem veren, sorgulayıcı bir eğitim geleneğini oluşturmaktır.Bize, inancıyla, ilmiyle, aklıyla, tecrübeyi birleştirecek, onu sonuçlandırmak için takip edecek bir nesil lazım” ifadelerini kullandı.
Başkan Nursaçan, “Bize, öyle lafı bol bir nesil değil, icraatçı ve netice odaklı, Mehmet Akif’in ifadesiyle “ Asım’ın Nesilleri “ lazım.Bizler inanıyoruz ki; bu nesil, yani sizler, hocalarımızın elinde yoğrularak Asım’ın Nesli olarak yetişeceksiniz.Biz, ölü bir tarihin değil, yaşayan bir tarihin, yaşayan bir medeniyetin evlatlarıyız.Sizler; sınıflarınızda, okul koridorunda, okul bahçesinde dolaşırken aklınıza Akif’i getirmelisiniz.Ve şunu diyeceksiniz;bizim hiç kimseden bir eksiğimiz yok. Hep birlikte bir olmalıyız. Diri olmalıyız. İri olmalıyız. İri olmak zorundayız.” dedi.
Program Özel Kayseri Organize Sanayi Bölgesi Teknik Koleji öğrencileri tarafından hazırlanan İstiklal Marşı Oratoryosu, Okul Korosunca seslendirilen Çanakkale Türküleri, şiir dinletisi ve tiyatro gösterisinin ardından Çanakkale ruhunun bir nebze olsun hissedilmesi için gerçekleştirilen hoşaf dağıtımı ile sonlandı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.