(Özel) Çadırkente yerleşemeyen Suriyeliler kışı dükkanlarda geçiriyor

Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde çadırkette yerleşemeyen Suriyeli aileler, kiraladıkları tek göz dükkanlarda zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
18 Oca 2018 / Per 10:53 |
/ 49 Kez Okundu
| |
Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde çadırkette yerleşemeyen Suriyeli aileler, kiraladıkları tek göz dükkanlarda zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Dükkanların önlerini bez parçalarıyla örten Suriyeli sığınmacılar, kışı çok zor şartlarda geçirdiklerini ifade etti.
Ülkelerinde çıkan iç savaştan dolayı Türkiye’ye sığınan Suriyeli mülteciler, kışı çok zor şartlar altında dükkanlarda geçiriyor. Kiralık ev tutmak için yeteri kadar maddi imkanları olmadığını belirten Suriyeliler, ucuz buldukları tek göz dükkanlara zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor. Dükkanların önlerini bez parçalarıyla örtüp soğuktan korunan ve hayata tutunmaya çalışan mülteciler, çocuklarıyla birlikte böyle bir ortamda çok zor şartlarda yaşadıklarını dile getirdi.
Çadırkente alınmayı bekliyorlar
Ailesiyle birlikte dükkanda yaşamak zorunda kalan Suriyeli sığınmacılardan Selim Abdelheşif, "Üç aydır gördüğünüz gibi bu dükkanlarda yaşıyoruz. Üç aydır çoluk çocuğumuzla zor şartlar altında yaşıyoruz. Şu gördüğün dükkanda üç aile birlikte yaşıyoruz. Akşamları dışarıda ateş yakıyor ve ısınıyoruz. Tuvaletlerimiz dükkanların içinde. Anlayacağınız çok ilkel şekilde yaşıyoruz. Pamuk tarlalardan getirdiğimiz yakacaklarla çocuklarımızla birlikte ısınmaya çalışıyoruz. Bütün bir kış bekledik, belki bizi çadırkente alırlar diye ama almadılar. Bizim de ilçede kiralık ev tutacak maddi imkanımız yok. Kimseden herhangi bir yardım da alamıyoruz. Evlerimizde yeterince gıda, döşek, battaniye ve yaşam malzemesi yok. Birilerinin bizlere yardım etmesini istiyoruz" ifadelerini kullandı.
Ailesiyle birlikte derme çatma bir barakada kalan Ahmet Habeş El Attun ise yetkililerden yardım beklediklerini dile getirdi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.