Prof. Dr. Şahin: “Orta Doğu’daki sorunların kaynağı meşruiyet yoksunu yöneticiler”

Kırıkkale’de düzenlenen konferansta Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
16 Ara 2017 / Cmt 13:28 |
/ 66 Kez Okundu
| |
Kırıkkale’de düzenlenen konferansta Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin, Orta Doğu’da bazı ülkelerdeki problemlerin başlıca kaynağını ’yöneticilerin meşruiyetten yoksunluğu’ olarak gösterdi.
Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü tarafından düzenlenen "Orta Doğu’da Son Gelişmeler ve Türkiye" konferansı Yahya Kemal Toplantı Salonunda gerçekleşti. Orta Doğu’da yaşanan son gelişmelerin değerlendirildiği konferansa konuşmacı olarak Polis Akademisi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şahin katıldı.
Kudüs üzerinden açıklama yaparak konuşmasına başlayan ve Orta Doğu’da yaşanan sorunları tarihsel süreciyle birlikte örneklerle anlatan Prof. Dr. Şahin, “2010’un sonu 2011’in başında yaşanan Arap Baharı aslında Türkiye’nin önünü açıcı bir etki yapacaktı. Çünkü Orta Doğu’daki sorunların en büyük kaynağı meşruiyet yoksunu yöneticiler. Yöneticiler halktan destek alamadıkları için ister istemez dış destek arayışına giriyorlar. Dış destek arayışına girdiğiniz zaman ise ister istemez bir büyük devletin koruması ya da güdümü altına giriyorsunuz. Ancak halkın görüşleri doğrultusunda inşa edilecek bir yönetim Türkiye’yi rahatlatacaktı. Çünkü son zamanlarda yapılan her bilimsel çalışma halkın Türkiye’ye olan desteğini gözler önüne seriyor. 2010’da Suriye’nin çıkmaza girmeye başlaması ve 2013 yılında Mısır’a yapılan darbe ile Arap Baharı geri döndürülmeye başlandı. Şunu unutmayalım: Biz bu coğrafyadan Sykes-Picot anlaşması ile çıktık” diye konuştu.
Orta Doğu’daki birçok ülkenin zengin petrol kaynakları olmasına rağmen yoksulluk içerisinde olduğunu belirten Prof. Dr. Şahin, bunun en önemli nedeninin irade kullanmaya izin verilmemesi olduğunu sözlerine ekledi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.