SASKİ Genel Müdürü Keleş: "Suyun yüzde 100 kontrolü sağlanacak"

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
10 Oca 2018 / Çar 17:03 |
/ 82 Kez Okundu
| |
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürü Dr. Rüstem Keleş, Serdivan’da devam eden altyapı çalışmaları ile ilgili olarak AK Parti Serdivan İlçe Teşkilatı’na yönelik bir sunum gerçekleştirdi.
Programa Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, SASKİ Genel Müdür Yardımcıları Sebahattin Belik ve Sezar Ercan, AK Parti Serdivan İlçe Başkanı Burak Erken, SASKİ Daire Başkanları ve teşkilat mensupları katıldı. Tamamen kontrol edilebilir yeni bir içmesuyu şebekesi inşa edildiğini belirten Dr. Rüstem Keleş, “İnşallah çalışmaların ardından kayıp kaçak oranını yüzde 15-20’lere kadar düşürmeyi hedefliyoruz. Seçtiğimiz boruların ömrü minimum 100 sene. Olası bir depremde çok küçük müdahalelerle sistemi birkaç gün içerisinde devreye alabileceğiz. Yaklaşık 200 kilometrelik yeni bir altyapı inşa ediyoruz. Projemiz 17 mahalleyi kapsıyor. İzole bölgeler oluşturarak modern bir sistem kuruyoruz. Serdivan’da 30 bölge oluşturacağız. Bu noktalara basınç kontrol odaları yapıyoruz. Hem suyun debisini, kalitesini, basıncını kontrol edebileceğiz hem de olası kesintilerin etkisini minimuma indirmiş olacağız. Suyun yüzde 100 kontrolü sağlanacak” dedi.
Dr. Rüstem Keleş, “Su yönetiminde gelinen son teknolojiye göre imalat gerçekleştiriyoruz. Abone bağlantılarına kadar yepyeni bir sistem kuruyoruz. Çalışmaların ardından yılda 5 milyon metreküp su tasarruf edilecek. 8 senede Akçay Barajı’na eş bir tasarruf sağlanmış olacak. İstiklal, Bahçelievler, Arabacıalanı, Kemalpaşa ve 32 Evler Mahallelerini tamamen kapsayacak bir yağmursuyu projemiz var. Ana hatları döşüyoruz. Geniş bir havzadan yağmursuyu toplanacağı için akışı sağlamak bakımından kutu kesit imalatı yaptık. Olası bir afet durumunda da çok az zarar görecek bir sistem. Çok önemli bir çalışma. Ana hatların ardından diğer uç noktaları da peyderpey yapacağız. Artık bu bölgelerde yağmursuyu sorunu ortadan kalkmış olacak. Hedefimiz çalışmalarımızı Haziran gibi tamamlamak” diye konuştu.
Dr. Rüstem Keleş’e teşekkür eden Serdivan Belediyesi Başkanı Yusuf Alemdar ise, “Sakarya’da altyapı çalışmaları olarak son 10 yılda yapılan çalışmalar öyle küçümsenecek, hafife alınacak rakamlar değil. Yazlık’ta kanal çalışması yapılırken insanlar çok fazla rahatsız edilmedi. Çünkü arazinin 4’te 3’ü boştu. Özellikle şu anda tercih ettiğimiz Kemalpaşa, İstiklal, Arabacıalanı, Bahçelievler ve 32 Evler Mahallelerimiz gibi yoğun nüfusun olduğu bölgelerde çalışma yapmak zordur. Ama Serdivan için önemli projeler bunlar. Bu projeler olmasa; yağmur yağdığında sudan geçilmeyen, inşaatların çoğaldığı yerde kanalizasyon sorunları nedeniyle kokudan geçilmeyen bir Serdivan’ı kimse tercih etmez. Bugün Serdivan’da büyük bir yoğunluk var ve bu yoğunluğun içerisinde bu sorunları yaşamadan yarına daha güvenli gidebilmek için bu yatırımların olması şart” şeklinde konuştu.
AK Parti Serdivan İlçe Başkanı Burak Erken’da, “Sunumları ve teşrifleri için Sayın Genel Müdürümüz ile ekibine ve bizleri yalnız bırakmadığı için Belediye Başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Serdivanımız Sakarya’nın incisi. Önümüzde gerek altyapıda, gerek üstyapıda yapılacak olan çalışmalarla Allah’ın izniyle Marmara Bölgesi’nin incisi olma yolunda ilerleyeceğiz. Bizde bu çalışmaların meyvelerini Allah nasip ederse önümüzdeki seçimlerde toplayacağız” ifadelerini kullandı.
Gerçekleştirilen sunumun ardından SASKİ Genel Müdürü Keleş, teşkilat mensupları tarafından sorulan soruları cevapladı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.