Şehit Ozan Olgu Köreke Yaşam Boyu Spor Merkezi açıldı

Mersin’in Tarsus ilçesinde belediye tarafından Yeşil Mahallesinde yapılan Şehit Üsteğmen Ozan Olgu Köreke Yaşam Boyu Spor Merkezi’nin açılışında duygu dolu anlar yaşandı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
09 Mar 2018 / Cum 17:00 |
/ 73 Kez Okundu
| |
Mersin’in Tarsus ilçesinde belediye tarafından Yeşil Mahallesinde yapılan Şehit Üsteğmen Ozan Olgu Köreke Yaşam Boyu Spor Merkezi’nin açılışında duygu dolu anlar yaşandı.
23 Ekim 2017’de Hakkari’nin Çukurca’da şehit olan Üsteğmen Ozan Olgu Köreke’nin adının verildiği Yaşam Boyu Spor Merkezinin açılışında şehidin annesi Aydanur Köreke törene katılanları duygulandırdı. Köreke, “Biz onu sevgiyle büyüttük. Bizim ailemizde en önemli şey çocuklarımıza sevgi ve saygıyı öğretmektir. Şehidimiz sevgi ve saygı doluydu. Hayatı boyunca spor ve eğitimi çok severdi ve bunlarda çok başarılıydı. Çok takdirleri ve madalyaları vardı. Başkanımıza böyle bir tesise şehidimizin adını verdiği için teşekkür ediyorum. Şehitlerimiz ve Ozan’ım nur içinde yatsın. Ruhları şad olsun. O kanlarını döktükleri yerler hainlere vatan olmasın. Bizim bayrağımız vatanımız daim olsun“ şeklinde konuştu.
Şehidin eşi Esmanur Cengiz Köreke ise, konuşmasında şunları dile getirdi:
“Bizim için sözün bittiği yer. O kadar çok konuşacak, paylaşacak anımız var ki, bazen kelimeler boğazımızda düğümleniyor. Ozan’ı anlatmak ne bir saate, ne on güne sığmaz. Ben eşimi 5 senedir tanıyorum. 3 sene evli kaldık. Onun kadar anlayışlı, onun kadar vefalı, onun kadar yorulmak bilmeyen, onun kadar sevgi dolu, saygı dolu, bir insan daha gerçekten tanımadım. Hepinize çok teşekkür ediyorum. İsminin yaşatılmasına vesile olduğunuz için. Bu tesisleri ülkemize kazandırdığınız için. Bizlere değer verdiğiniz için. En önemlisi şehitlerimize değer verdiğiniz için. Hepinize teşekkür ediyorum. Tesis ülkemize, ilçemize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can’da, ülkenin bekası için şehit olan yiğitleri rahmetle andıklarını söyledi. Can, “Şehitlik makamı cennetle müjdelenen insanlara nasip olur. Bugün ülkemizde bayrağımız dalgalanıyorsa, ezanlarımız okunuyorsa, bugün ülkemizde rahat ve huzurlu bir ortamda yaşıyorsak önce Cenab-ı Allah sonra Şehitlerimiz sayesindedir. Bu vesile ile bütün şehitlerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyorum. Mekanları cennet olsun. Ülkemiz zor günlerden geçiyor. Afrin’de Türk Silahlı Kuvvetlerimiz mücadele ediyor. Bu mücadele normal bir mücadele değil. Ülkemizin geleceği için, çocuklarımızın geleceği için ölüm kalım savaşı veriliyor. Allah silahlı kuvvetlerimizi muzaffer eylesin. Askerlerimizin, polislerimizin ayağına taş değirmesin. Onların yar ve yardımcısı olsun” ifadesini kullandı.

"4 şehit ailemize daha ev vereceğiz"
Tarsus’ta bulunan 68 şehit ailesine daha önce ücretsiz konut verdiklerini belirten Başkan Can, "Yeni bir yönetmelik değişti, bakanlığa yazı yazıyoruz, bakanlıktan onay geldikten sonra da 4 şehit ailemizin daha evleri hazır. Bunlardan biri de bugün açılışını yapacağımız tesise adını verdiğimiz Şehit Üsteğmen Ozan Olgu Köreke’nin de evi" dedi.
Tarsus Kaymakamı Yüksel Ünal ise Adana’da bir şehit annesine saygısızlık yapan şoföre, Mehmet Akif’in mısralarında dediği, Bastığın yerleri toprak diyerek geçme, tanı! Düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı mısraları hergün karakola geliyor bunu okuyor ve imza atıyor. Bugün herhangi bir endişeniz olmadan yaşabiliryorsak şehitlerimiz sayesindedir. Bu tesise şehidimiz adını verdik. Adını yaşatıyoruz. Bu toprak su yakmıyor, şehit kanı yakıyor. Bizler varlık sebebimizi şehitlerimize borçluyuz. Bu tesisleri yapan ve bizleri şehit ailelerimizle bir araya getiren başkanımıza teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Daha sonra Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can, Şehit Ozan Olgu Köreke’nin ailesine şehidin resim ve madalyalarının bulunduğu tabloyu takdim etti.
Ayrıca Başkan Can tesisin yapımını üstlenen Orhan Demir’e de plaket takdim etti.
Kesilen kurban ve duaların ardından tesisin açılışı gerçekleştirildi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.