Seyit Sakallıoğlu: “1 milyar insan temiz sudan mahrum”

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanı Seyit Sakallıoğlu, Erenler Ali Dilmen Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen 22 Mart Dünya Su Günü etkinliklerine katıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
23 Mar 2018 / Cum 16:27 |
/ 209 Kez Okundu
| |
Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanı Seyit Sakallıoğlu, Erenler Ali Dilmen Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen 22 Mart Dünya Su Günü etkinliklerine katıldı.
Programda Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, İlçe Milli Eğitim Müdürü Koray Oktay Özten, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Zeren Çınar, bürokratlar, okul idareci ve öğretmenleri ile öğrenciler yer aldı. Ali Dilmen Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından Dünya Su Günü’ne yönelik olarak hazırlanan sergi, şiir, drama, kısa film ve mini konser gösterileri izleyenlerin büyük beğenisini topladı. Program Kaymakam Karabulut’un Sakallıoğlu’na Dünya Su Günü anısına çiçek ve plaket takdim etmesiyle son buldu.
Programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Melik Hayri Çetinkaya, “Su, uzun bir süreden beri harcanmış ve yanlış yönetilmiştir. Sonuçlarını gecikmiş olarak yeni yeni kavrıyoruz. İnsanlar olarak Allah’ın bizlere bahşettiği nimetlerin kıymetini kaybetmeden bilmeliyiz. Sudan yaratanın emirleri doğrultusunda yararlanmalı ve asla israf etmemeliyiz. Bilmeliyiz ki israf hem bizi sıkıntıya düşürür hem de hesabı bize sorulur” dedi.
Dünya Su Günü’nde öğrencilerle bir araya gelmekten duydukları memnuniyeti dile getirerek konuşmasına başlayan SASKİ Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanı Seyit Sakallıoğlu, “Su, vazgeçilmez, olmazsa olmaz bir yaşam kaynağı. Dünya geneline bakıldığında yaklaşık 1 milyar insan temiz içme suyundan mahrum bulunuyor. Birleşmiş Milletler raporlarına göre su yetersizliği nedeniyle her dakika dünyanın çeşitli yerlerinde bir bebek hayatını kaybediyor. Su stresi yaşayan ülkeler arasında yer alıyoruz. Artan nüfusumuzla birlikte gelecek yıllarda su sıkıntısı yaşayabilecek ülkelerden birisi haline gelebiliriz” diye konuştu.
Sakallıoğlu, “SASKİ olarak her zaman sudan taraf olduk. Misyonumuzu insan, çevre ve teknoloji odaklı, sürdürülebilir bir su yönetimi kültürü oluşturmak olarak belirledik. Bu kapsamda gece gündüz çalışarak, şehrimizin içmesuyu geleceğini garanti altına almak adına çaba sarf ediyoruz. Şehrimiz su ihtiyacının yüzde 70’ini sağlayan Sapanca Gölü’ne alternatif yeni içme suyu kaynakları oluşturmak ve gölde oluşan su kullanım baskısını azaltmak için Akçay Barajı’nı inşa ediyoruz. Atıksu arıtma tesisleri inşa ediyoruz. Su kullanımıyla ilgili eğitimler sunuyoruz. Eğitimlerimizle suyun daha tasarruflu ve temiz kullanılmasını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.
Erenler Kaymakamı Salih Karabulut, “Değerli daire başkanımıza bize su konusunda verdikleri bilgiler için hem kendi adıma, hem sizler adına kendilerine teşekkür ediyor, minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Dünya Su Günü için bu mütevazı programı tertipleyen lisemiz öğrencilerini tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.