Seyyid Battal Gazi külliyesinde restorasyon sonrası ilk cuma namazı kılındı

Eskişehir’in Seyitgazi ilçesinde bulunan ve bir süre önce onarım ve restorasyona başlanılan Seyyid
Battal Gazi türbe ve külliyesindeki çalışmalar tamamlanırken, uzun bir aradan sonra külliyede ilk cuma namazı bugün kılındı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
08 Nis 2022 / Cum 15:33 |
/ 36 Kez Okundu
| |
İlçe Kaymakamı Kutsal Baytak, sosyal medya hesabından dün gece yaptığı paylaşımda, vatandaşları, resmi açılışı yakında yapılacak olan tarihi külliyenin ibadete ve ziyarete açılacağını duyurdu. Baytak, mesajında, "Tüm dünyanın pandeminin getirdiği kısıtlılıklar ile mücadele ettiği bir dönemde, Silsile-i Ali (Ehl-i Beyt)’den, Peygamber Efendimiz (s.a.v)’in emaneti, Anadolu’yu bizlere yurt yapan mücahitlerin önde gelenlerinden Seyyid Battal Gazi Hazretleri’nin metfun olduğu topraklardan hürmet ve minnet ile selamlıyorum. Seyyid Battal Gazi Külliyesi, kahramanlığın, yiğitliğin ve cesaretin ruhuna yaklaşık 800 yıl önce ilk kez Selçuklular döneminde mekân olmuş, Osmanlı Devleti döneminde ise bugünkü muazzam mimariye kavuşmuştur. Mezar yerini ilk kez keşfeden Ümmühan Hatun’dan başlayarak vefa silsilesi içinde emaneti devralan bizler, naçizane, o güzel ruha şükranımızın ve muhabbetimizin ifadesi için Seyyid Battal Gazi Türbe ve Külliyesinin restorasyon çalışmalarını bitirmiş bulunmaktayız. Resmî açılışını yakın zamanda yapacağımız Seyyid Battal Gazi Külliyesi bugün (8 Nisan) çuma namazı ile beraber siz kıymetli vatandaşlarımızın ibadetine ve ziyaretine açılacaktır." diye belirtti.
Seyyid Battal Gazi Türbe ve Külliyesi, yapılan çalışmalar ile yeni bir çehreye bürünürken, tarihi yapılar ışıklandırma çalışmaları ile özellikle geceleri ışıl ışıl parlamaya başladı. Külliye içindeki camide, uzun bir aranın ardından bugün ilk cuma namazı kılındı.


Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.