Silifke’de Çağla Festivali ve Kültür Şenlikleri

Silifke Belediyesi tarafından bu yıl 3

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
15 Mar 2018 / Per 13:38 |
/ 84 Kez Okundu
| |
Silifke Belediyesi tarafından bu yıl 3.’sü düzenlenen Çağla Festivali ve Kültür Şenlikleri Işıklı Mahallesinde yapıldı.
Işıklı-Yeşilovacık-Hırmanlı ve Akdere Mahallelerinin katılımıyla Işıklı Mahallesi mevkisinde gerçekleştirilen şenlik öncesi Zeytin Dalı Harekatı’na katılan kahraman Türk askerleri ve Afrin şehitleri için Kur’an-ı Kerim okunarak dualar edildi.
Yörenin tanıtımını ve kültürünü gelecek nesillere aktarmayı amaçlayan festivali gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Silifke Belediye Başkanı Mustafa Turgut, “Barışın ve özgürlüğün kenti Silifke’mizin bu güzel coğrafyasında 3. Çağla Festivalini gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz Çağla Festivalimizin artık geleneksel hale geldi. Bu coşkulu ve sevinçli kalabalığı daha büyük festivallerde görmek istiyoruz. Böyle birlikteliklerimiz sayesinde yöremizi, tarım ürünlerimizi, doğal güzelliklerimizi, kültürümüzü ve sosyal yaşantımızı tüm dünyaya tanıtma imkânı buluyoruz. Bizim olan değerlerimiz nasıl bize sapasağlam geldiyse, bize düşen de bu değerlerimize sahip çıkıp, eksiltmeden, bilakis üzerine daha fazlasını koyarak geleceğe aktarmaktır. İlçemizin sosyal ve kültürel bakımdan gelişmesi, vatandaşlarımızın yaşam kalitesinin yükselmesi, kısacası ‘merkez ve kırsalıyla daha yaşanılabilir bir Silifke’nin gerçekleşmesi’ hep hayalimiz, önceliğimiz ve hedefimiz olmuştur. İnşallah hep birlikte çabalarımızla festivalimizi hak ettiği noktaya getirebiliriz. Çağla Festivali ve Kültür Şenliklerimizin düzenlenmesinde emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Çağla Festivalinin üçüncüsünü gerçekleştirmekten büyük mutluluk duyduklarını belirten Işıklı ve Çevre Köyleri Yardımlaşma Derneği Başkanı Zafer Can, “Işıklı yöremiz Türkiye ve dünyaya ismini çağla meyvesiyle duyurmuştur. Geçen yıl ikincisini bu yılda üçüncüsünü düzenliyoruz. Bu yıl daha coşkulu ve kalabalık bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bu demek oluyor ki halkımız ve her kesimden vatandaşımız Işıklı Mahallesini ve çevre mahallelerimizi tanıyor, biliyor ve görüyor. Bu bölge Akdere’siyle, Yeşilovacık, Hırmanlı ve Işıklı mahalleleriyle ilçemizin en önemli köyleri arasında yer almaktadır. Çağla meyvesi de en önemli geçim kaynaklarımız arasındadır. Yöremizi, tarım ürünlerimizi ve köyümüzün bütün güzelliklerini böyle şenliklerde tanıtmaya gayret göstereceğiz. Derneğimiz ve yöremiz insanlarıyla birlikte böylesi bir başarıya imza atan belediyemize ve başkanımız Dr. Mustafa Turgut’a çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.
CHP Mersin Milletvekilleri Hüseyin Çamak, Serdal Kuyucuoğlu ve Aytuğ Atıcı’da festivalin düzenlenmesinde emeği geçen ve katkı sunan herkese teşekkür ederek, 3. Çağla Festivalinin hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundular.
Çağla yarışması, halk oyunları gösterileri ve Fasıl Grubu’nun yer aldığı Çağla Festivali ve Kültür Şenlikleri’nde ünlü ses sanatçısı Latif Doğan konser verdi. Yaklaşık 2 saat süren konser sonunda Latif Doğan’a Çağla Festivali ve Kültür Şenlikleri anısına çiçek ve plaket takdim edildi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.