Sökeli çocuklar Karagöz ve Hacivat’ı çok sevdi

Söke Belediyesi’nin öğrencilere hediye ettiği yarıyıl tatil etkinlikleri başladı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
22 Oca 2018 / Pzt 17:04 |
/ 54 Kez Okundu
| |
Söke Belediyesi’nin öğrencilere hediye ettiği yarıyıl tatil etkinlikleri başladı.
Etkinliklerde bu yıl geleneksel Türk kültürünün vazgeçilmezi olan gölge oyunu damga vuracak. Sökeli minikler etkinlikler kapsamında önce Hacivat-Karagöz Gölge Oyunun Tasvir sergisini gezdiler ardından Hacivat-Karagöz’ün maceralarını gölge oyunu olarak izlediler. Çocuklar keyifli bir gün geçirdiler.
Geleneksel Gölge Oyunlarını gerek yurt içinde gerekse yurt dışında yaşatmak için yaptığı çalışmalarla dikkat çeken ve bu konuda bir çok ödül alan sanatçı Suat Veral, Söke Belediyesinin kendilerini çocuklarla uluşturarak konuk etmesinden duydukları memnuniyetlerini dile getirdi. Veral, "Ne yazık ki yakın dönem tarihimize gerek giyim kuşam gerek dil, lehçe olarak tanıklık eden Hacivat,Karagöz tasvirleri bugün birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Bu alanda tasvirleri günümüze orjinaline sadık kalarak taşımanın gayreti içerisindeyim. Önemli olan bu zanatın unutulmaması” dedi.
Söke Belediye Başkan Yardımcısı Ahmet Karakaş ise, "Hacivat Karagöz başta olmak üzere gölge oyunlarının gelecek nesillere taşınmasının önemine değindi" dedi.

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.