Sultan Abdülhamit Han’ın mektebinde restorasyon başladı

Osmanlı Sultanı 2

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
13 Mar 2018 / Sal 12:49 |
/ 50 Kez Okundu
| |
Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamit Han tarafından 1893 yılında İzmir’in Torbalı ilçesine bağlı Bülbüldere köyünde yaptırılan tarihi okulun onarımına başlandı.
Ölümünün 100. yılında çeşitli programlarla anılan Osmanlı Sultanı 2. Abdülhamid’in İzmir’in Torbalı ilçesinde yaptırdığı camiler, okullar ve tarihi eserler onarılıyor. Cihan padişahının eğitim seferberliği planı çerçevesinde 1893 yılında Bülbüldere köyünde yaptırdığı okulda da restorasyon çalışmalarına Torbalı Belediyesi tarafından başlandı. Uzun yıllar ilkokul olarak hizmet veren ahşap ve kerpiç karışımı bina, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onay ve takibinde restore edilirken, ilkokul binasının hemen yanında aynı dönem inşa dilen bir de cami bulunuyor.
Bülbüldere’deki yapı Torbalı’da Sultan 2. Abdülhamit döneminde inşa dilen ilkokul binalarının günümüze ulaşan nadir örneklerinden. Bina restorasyonunun 6 ay içerisinde tamamlanması planlanırken, ilçede bulunan 2. Abdülhamit dönemi eserleri için restorasyon serisi başlatan Torbalı Belediyesi, Yeniköy’deki cami ve ilkokul binasının restorasyonunu kısa süre önce tamamlanmıştı. Özbey cami için de restorasyon çalışması başlatan belediye, Ahmetli Camisini de aslına uygun olarak restore edecek.

“Tarihi değerlerimizle büyüyeceğiz”
İlçenin son yıllarda hızlı bir gelişme hamlesine girdiğini vurgulayan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, “Bir taraftan da tarihi değerlerimize sahip çıkma, onları ihya edip ayağa kaldırmanın mücadelesini veriyoruz. İlçemizin muhtelif yerlerinde Sultan 2. Abdülhamit Han döneminde inşa edilen onlarca tarihi eser bulunuyor. Belediye olarak bunları koruyup gelecek kuşaklara aktarmakla da mükellefiz. Tamamladığımız, başlattığımız ve başlatacak olduğumuz restorasyon çalışmalarıyla bu hedefimize ulaşacağız. Bütün bunlar tarihsel ve kültürel açıdan oldukça önemli adımlar” dedi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.