Suriyeli çocuktan Mehmetçik’e duygu dolu satırlar

Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye yerleşen Sengeri ailesinin çocukları Muhammed, Zeytin Dalı Harekatı’nda görev yapan Mehmetçiklere duygu dolu satırlarla bir mektup yazdı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
15 Şub 2018 / Per 14:05 |
/ 65 Kez Okundu
| |
Suriye’deki savaştan kaçarak Türkiye’ye yerleşen Sengeri ailesinin çocukları Muhammed, Zeytin Dalı Harekatı’nda görev yapan Mehmetçiklere duygu dolu satırlarla bir mektup yazdı.
Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde Şehit Mustafa Serin Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Muhammed Basam Sengeri, Mehmetçikler için duygu dolu satırlar kaleme aldı. Mehmetçiğe mektup yazan Sengeri, Suriye’de yaşanan savaştan dolayı Türkiye’ye taşınmak zorunda olduklarını ve Türkiye’nin geçmişinde de çok büyük zorluklar yaşadığını dile getirdi.
Burhaniye Kaykakamı Hüseyin Emer’in, Bengi projesi kapsamında okula gerçekleştirdiği ziyarette tanıştığı Suriyeli Muhammed Basam Sengeri, yazdığı mektubu okudu. Sengeri mektubunda, "Sevgili Mehmetçik abilerim. Fırat Kalkanı Harekatın’dan sonra başlayan ve şu ana kadar devam eden Zeytin Dalı Harekatı inanın ki Afrin’de yaşayan masum ve suçsuz insanlar için çok önemli bir operasyondur. Ben de Suriye’de yaşıyordum, ama savaştan dolayı ailem ile Türkiye’ye taşınmak zorunda kaldık. Ailem ile Suriye’de yaşarken bomba ve silah seslerinden çok korkardım. Akşam ise su ve elektrik olmadığı için yapacak bir şeyimiz yoktu. Tek çare uyuyup sabah olmasını beklemekti. Bir gün Türkiye’de yaşayan akrabımızdan telefon geldi. Bizi eşi ile birlikte Türkiye’ye çağırıyorlardı. Bütün ihtiyacımızı onlar karşılayacaktı. Otuziki saat süren uzun bir yolculuktan sonra yerleşeceğimiz yere vardık. Türkiye’ye ilk geldiğimizde okumayı, yazmayı ve hatta Türkçe konuşmayı bilmiyordum. Gittiğim İlkokuldan öğretmeninim desteği sayesinde okumayı, yazmayı ve Türkçe konuşmayı öğrendim. İleriki sınıflarda Türkiye geçmişinin ne kadar zorlu geçtiğini öğrendim. Eğer bu ülke şu ana kadar ayakta dimdik durabiliyorsa bunu şehit olan ve şuu ana kadar hayatta olup bu güzel ülke için savaşan Mehmetçiklerimize borçluyuz. Emin olun ki her zaman yanınızdayız, kalplerimiz sizinle" satırlarını kaleme aldı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.