Suriyeli öğrenciden Afrin’deki Mehmetçiğe mektup

Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde Şehit Mustafa Serin Ortaokulu 5

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
16 Şub 2018 / Cum 13:15 |
/ 34 Kez Okundu
| |
Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde Şehit Mustafa Serin Ortaokulu 5. sınıf öğrencisi Suriyeli Muhammed Basam Sengeri, Afrin bölgesinde Zeytin Dalı Harekatı’na katılan Mehmetçikler için duygu dolu satırlar kaleme aldı. 5 yıl önce Türkiye’ye gelen Sengeri, Suriye’de yaşanan savaştan dolayı Türkiye’ye taşınmak zorunda olduklarını dile getirdi.
Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner’in, BENGİ projesi kapsamında okula gerçekleştirdiği ziyarette tanıştığı Suriyeli Muhammed Basam Sengeri, Mehmetçiğe yazdığı mektubu okudu. Sengeri mektubunda, "Sevgili Mehmetçik abilerim. Fırat Kalkanı Harekatı’ndan sonra başlayan ve şu ana kadar devam eden Zeytin Dalı Harekatı inanın ki Afrin’de yaşayan masum ve suçsuz insanlar için çok önemli bir operasyondur. Ben de Suriye’de yaşıyordum ama savaştan dolayı ailem ile Türkiye’ye taşınmak zorunda kaldık. Ailem ile Suriye’de yaşarken bomba ve silah seslerinden çok korkardım. Akşam ise su ve elektrik olmadığı için yapacak bir şeyimiz yoktu. Tek çare uyuyup sabah olmasını beklemekti. Bir gün Türkiye’de yaşayan akrabımızdan telefon geldi. Bizi eşi ile birlikte Türkiye’ye çağırıyorlardı. Bütün ihtiyacımızı onlar karşılayacaktı. Otuz iki saat süren uzun bir yolculuktan sonra yerleşeceğimiz yere vardık. Türkiye’ye ilk geldiğimizde okumayı, yazmayı ve hatta Türkçe konuşmayı bilmiyordum. Gittiğim ilkokuldan öğretmeninim desteği sayesinde okumayı, yazmayı ve Türkçe konuşmayı öğrendim. İleriki sınıflarda Türkiye geçmişinin ne kadar zorlu geçtiğini öğrendim. Eğer bu ülke şu ana kadar ayakta dimdik durabiliyorsa bunu şehit olan ve şu ana kadar hayatta olup bu güzel ülke için savaşan Mehmetçiklerimize borçluyuz. Emin olun ki her zaman yanınızdayız, kalplerimiz sizinle. Okulda Mehmetçiklere mektup etkinliği düzenlendi. Ben de duygularımı satırlara dökmek istedim. Türk askeri mazlumlara yardım için orada. Suriyeliler olarak ve Türkler olarak askerlerimizle gurur duyuyoruz" ifadelerine yer verdi.
Okulda Mehmetçiklere destek için mektup kampanyası düzenlediklerini anlatan öğretmen Merve Topcan ise, "Kampanya sırasında Suriyeli öğrencimiz Muhammed Basam Sengeri de böyle bir mektup yazarak bizleri duygulandırdı. Her zaman Türk halkı olarak askerlerimizin yanındayız" dedi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.