Suudi Arabistan pazarı ihracat için büyük avantaj

Dünyada 200’den fazla noktaya ulaşan züccaciye sektörü, 2021 yılında gerçekleştirdiği 6,1 milyar dolar ihracatla global sıralamada 10.’luktan 8.’liğe yükseldi. 2022 yılında 7 milyar dolar ihracat ile dünya 6.’lığına çıkmayı hedefleyen sektör Antalya’da 50 ülkeden 120 dev satın almacıyla bir araya gelecek.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
29 Kas 2022 / Sal 10:16 |
/ 63 Kez Okundu
| |
Züccaciyeciler Derneği Başkanı Mesut Öksüz, “Rusya, Fransa, Brezilya, Fas, ABD, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Katar, Polonya gibi dünyanın dört bir yanındaki 50 ülkeden, 120 satın almacıyı ağırlamaya hazırlanıyoruz. Ukrayna-Rusya savaşı, Rusya pazarında züccaciye sektörü için fırsat oluşturdu. Ekim ayında Rusya’ya satın alma heyetimizle birlikte katıldık ve önemli iş birliklerine imza attık. Antalya’ya da Rusya’nın en büyük satın almacıları geliyor. Öyle ki ilk 7 ayında Türkiye’den Rusya’ya ihracat yüzde 13,4 artarak 2 milyar dolara ulaştı. İhracattaki bu artıştan sektörümüz de pay alıyor. Aynı zamanda Türkiye - Suudi Arabistan arasında ticaret kısıtlamalarının kalkması sonucu ihracat pazarımız için büyük bir avantaj ortaya çıktı. Suudi Arabistan’ın da en büyük market zincirlerinden 312’den fazla mağazası bulunan süpermarketi de Antalya’da yerini alacak” dedi.
“ABD pazarına yoğunlaştık”
Hem ihracatı hem de iç pazarda satışları artırmak için yoğun bir takvim oluşturduklarını söyleyen Öksüz, “Dünyanın en büyük züccaciye ithalatçıları ABD ve Japonya. Özellikle bu 2 pazara yoğunlaşmak istiyoruz. Çünkü dünya züccaciye ithalatının yüzde 26,7’sini ABD elinde bulunduruyor ve Türkiye’nin bu pazardan aldığı pay sadece yüzde 0,41. Türkiye, Avrupa’daki rakiplerimiz İtalya ve Almanya’dan sonra ABD’nin 13. sıradaki tedarikçisidir. ABD’ye ihracatımız geçtiğimiz yıllarda 160 milyon dolarken, 2021 yılında 300 milyon dolara çıkmıştır. Pazardaki payımızı artırabilmek için organizasyonumuza ABD’nin en büyük toptancısı katılıyor” dedi.
Öksüz, “2020 yılında ihracatımız ise 4,6 milyar dolardı. 2021 yılında 6,1 milyar dolara ulaştık ve 2022 yılı için de 7 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. Dış ticaret fazlasına baktığımızda da 2020 yılında 3,450 milyar dolar dış ticaret fazlamızı yüzde 30 artırarak 4,8 milyar dolara çıkardık. Bu da ülke ekonomisine verdiğimiz katkıyı gözler önüne seriyor. Kilogram başına ihracatımızı da 3,38 dolardan 3,75 dolara çıkardık. En çok ihracat yaptığımız ülkelere baktığımızda da ihracatımızın yüzde 58’ini AB ülkelerine gerçekleştiriyoruz. Birleşik Krallık, Almanya ve Fransa da en çok ihracat yaptığımız ilk 3 ülkedir” açıklamalarında bulundu.


Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.