Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez:

Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez, Batı ile PKK arasındaki kirli pazarlığa dikkat çekerek, “Batılı istihbarat kaynaklarına hazırladıkları raporlara göre 100 den fazla ülkeden yaklaşık 40 bin kişi, DEAŞ terör örgütüne katılmak için Orta Doğu’ya geldi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
06 Mar 2018 / Sal 12:26 |
/ 35 Kez Okundu
| |
Atatürk Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez, Batı ile PKK arasındaki kirli pazarlığa dikkat çekerek, “Batılı istihbarat kaynaklarına hazırladıkları raporlara göre 100 den fazla ülkeden yaklaşık 40 bin kişi, DEAŞ terör örgütüne katılmak için Orta Doğu’ya geldi. Bunların yaklaşık 30 bini çatışmalarda öldü. Geriye kalanlar ise şimdi Batılı devletler ve PYD/PKK terör örgütü arasında uyuşturucu ve silahın yanısıra önemli bir pazarlık unsuru olarak birinci sırada yer alıyor” dedi.
Batı ile terör örgütü arasında batılı DEAŞ üyelerinin bölgeden çıkmaması için ahlaksız pazarlıklar ve anlaşmalar yapıldığını ifade eden Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Savaş Eğilmez, “Orta Doğu’da hızla tükenen DEAŞ terör örgütünün binlerce batılı militanı akın akın Avrupa’ya şimdilik az da olsa Amerika’ya yani evlerine geri dönmeye başladı. Başka bir değişle Batının, Müslüman coğrafyalarını kaosa sürüklemesi için besleyip büyütüp gönderdiği teröristler şimdi Avrupa kıtasına ve Amerika’ya geri dönüyor” diye konuştu.
2 binden fazla DEAŞ’lının Avrupa’ya geri döndüğünü kaydeden Eğilmez, şöyle konuştu:
“Geçtiğimiz ayda devlet kurumları ve sivil toplum örgütlerinin yayınladığı verilere göre 2 binden fazla DEAŞ terör örgütünün Avrupalı militanları başta İngiltere, Fransa ve Almanya olmak üzere kıtanın muhtelif ülkelerindeki evlerine geri döndü. Bununla beraber en az 10 teröristin de bir şekilde Amerika Birleşik Devletleri’ne girmeyi başardığı biliniyor ki bu rakam sadece Washington hükümetinin tespiti. Buna bilinmeyenlerde eklendiğinde yukarıda belirttiğimiz rakam fazlasıyla artacaktır.
Her geçen gün Suriye’de ve Irak’ta daha çok mevzi kaybeden DEAŞ’ın Batılı teröristleri, eve dönmek için çok daha kalabalık, çok daha hevesli ve kararlı davranacaktır.
Bugünlerde batılı yetkililerin üzerinde kara kara düşündükleri en önemli konu eve dönen teröristlerini nasıl kontrol edecekleri. Üstelik Avrupa ve ABD’deki son terör saldırıları, herhangi bir terör eylemi için silaha ve bombaya gerek olmadığı, sıradan bir arabayla ya da kesici bir aletle de ölümcül terör saldırıları organize edilebileciğini ve mevcut toplumun sosyal hayatının derinden sarsılabileceğini göstermiş oldu. Çünkü batı dünyası da çok iyi biliyor ki, batılı ülkelerin geri dönen ve dönecek teröristlerinin önemli bir kısmı, yaptıklarından pişman olmayan, döndükleri evlerinde bir süre yanlız kurt olarak yaşayıp, sonra eylem durumuna geçmeyi planlayarak gelenler.”
Avrupa’nın her DEAŞ’lı için PYD/PKK’ya para ödeyip silah verdiğini belirten Savaş Eğilmez, “Şimdi batı PYD/PKK terör örgütüne, bu batılı DEAŞ’lı teröristlerin bölgeden ayrılmaması karşılığında silah, para ve meşrutiyet vaad ediyor. DEAŞ’lıların bir kısmı hapisten kurtulma karşılığında PYD çatısı altında Türkiye’ye karşı eylem yapmaya teşvik ediliyor. Bir kısmı sözde mahkemelerde yargılanıp, ömür boyu hapis cezasına çarptırılıp kilit altına alınıyor. Ve bu yapılan yargılama batılı ülkeler tarafından meşru kabul ediliyor. Hiç ıslah edilemeyenler ise infaz ediliyor.
Bu adi pazarlık içerisinde, ABD, Fransa, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere batılı ülkeler, PYD/PKK’ya silahaltına alınanların, hapse tıkılanların ve infaz edilenlerin her biri için ayrı ayrı para ödüyor, silah yardımı yapıyor ve kendi ülkelerinde PYD/PKK’ya alan açıyor.
PYD/PKK ile DEAŞ’ı Türkiye’ye karşı birleştirdiler. Orta Doğu’da kendi çıkarları için DEAŞ’ı besleyip büyüten Batı Dünyası, binlerce kişiyi öldürtüp, milyonları işlerinden, aşlarından ve evlerinden edip mülteci durumuna soktu. Fakat büyüyüp güçlenmesine zemin hazırladığı terörün, kendi vatandaşları eliyle, kendi ülkelerine geri döneceğini hesaplayamadı. Şimdi bunun önüne geçmek için her türlü ahlaksızlığı deniyor.
Küresel güçler bir taşla iki kuş vurmaya çalışıyor. Hem terörü kendi topraklarından uzak tutmaya çalışıyor hem de bölgedeki en büyük rakipleri Türkiye’yi zora sokmaya çalışıyorlar.” şeklinde konuştu.

Reklam
İnegöl’de günün gelişmeleri Telegram adresimizde TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.