Tedavisi yapılan Atmaca doğaya salındı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Tedavisi yapılan Atmaca doğaya salındı
03 Oca 2024 / Çar 15:08
1 dk okuma / 0 Kez Okundu
| |

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde bir vatandaş tarafından bulunan Atmaca türü yırtıcı kuş tedavisinin ardından doğaya bırakıldı.


Kuşadası’na bağlı Kirazlı köyünde restoran işleten Onurcan Fırat, işletmenin camına sert bir şey çarptığını duyunca dışarı çıktı ve yerde gördüğü kuşu alarak bir kafese koydu. Bir süre sonra sakinleşen kuşun beslenmesini yapan Fırat Ekosistemi Koruma ve doğa seveneler Derneği’ni aradı. EKODOSD yetkilileri tarafından yapılan kontrolde, kuşun Atmaca türü yırtıcı bir kuş olduğu ve bir yarasının bulunmadığı görülerek tekrar doğal yaşam alanına bırakıldı.

EKODOSD Derneği Başkanı Bahattin Sürücü yaptığı açıklamada, “Fare vb. kemirgenler, kertenkeleler ve küçük kuşlarla beslenen Atmacalar, diğer Şahin, Kerkenez, Yılan Kartalı, Puhu ve birçok baykuş türleriyle birlikte, yaşamlarını sürdürebilmeleri ve üremeleri için uygun çevresel şartların olduğu Kirazlı çevresinde ve Değirmendere bölgesinde yoğun olarak görülmektedir. Kuşadası bölgesinde tarımın en yoğun yapıldığı yerlerden biri olan Kirazlı’da, çiftçilerin mahsullerine zarar veren fare vb. tarım zararlılarını doğal yoldan temizledikleri için yırtıcı kuşlar çok önemlidir. Kirazlı ve çevresi doğal kaynak değerleri, jeolojik ve morfolojik şekilleri, endemik bitki türleri, anıtsallık kriteri taşıyan ağaçları, yaban hayatı ve yırtıcı kuşlarıyla birlikte, geleneksel tarımın devam ettiği ekoturizm potansiyeli yüksek olan bir bölgedir. Bu bölgenin bütüncül olarak korunması hem Kirazlı’nın hem de Kuşadası’nın geleceği açısından çok önemli olup, yapılaşmaların devam etmesi başta biyolojik çeşitlilik olmak üzere yöre insanlarını da olumsuz etkileyecektir” dedi.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.