TESK Başkanı Palandöken: “Motorin zammı verilen destekleri eritiyor”

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, indirim için 15 gün bekleyenlerin zam için bir gün beklemediklerini belirterek, “Motorin zammı verilen destekleri eritiyor” dedi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
23 Şub 2018 / Cum 10:54 |
/ 39 Kez Okundu
| |
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, indirim için 15 gün bekleyenlerin zam için bir gün beklemediklerini belirterek, “Motorin zammı verilen destekleri eritiyor” dedi.
Motorine bu geceden itibaren yapılacak zammı değerlendiren TESK Genel Başkanı Palandöken, motorine bu geceden itibaren 11 ile 13 kuruş arasında zam yapılmasının iyi bir haber olmadığını, hükümet enflasyon ve faizi düşürmek için büyük uğraşlar içerisindeyken akaryakıt zamlarının enflasyonla mücadeleyi zorlaştırdığını vurguladı. Palandöken, “İndirim yaparken uluslararası piyasalarda Brent petrolün fiyatı düştükten 15 gün sonra iç piyasaya bu indirim yansıtılıyor. Ancak uluslararası piyasalarda petrole zam gelince 2 gün geçmeden fiyatlar artırılıyor. Petrolde uygulanan bu fiyat politikası ile enflasyonun aşağı çekilmesi çok zor. Bu zam piyasalarda olumsuz etki yapacaktır” ifadelerini kullandı.
Motorin zammının hazineden reel sektöre verilen destekleri erittiğini belirten Palandöken, “En son 10 gün önce benzine 11 kuruş, motorine 17 kuruş indirim gelmişti. Çünkü Brent petrolün varili 73 dolardan 60 dolara düşmüştü. Şimdi ise Brent petrolün varil fiyatı 65-66 dolar seviyesinde. Dolayısıyla bu kadar zamma bir anlam vermek mümkün değil. Petrol fiyatları uluslararası piyasalarda 13 dolar düştüğünde motorine haftalar sonra 17 kuruş indirim yapanlar, 6 dolarlık zamdan sonra bir iki gün içinde 11-13 kuruşluk zam yapıyorlar. 17 kuruşluk indirim yapıldığı zaman indirimin sevindirici fakat az olduğunu vurgulamıştık. Akaryakıta yapılan her zam zincirleme olarak tarladan tezgaha tüm ürünlerin fiyatına etki ediyor. Enflasyonu tek haneye ve yüzde 7 seviyelerine çekmek için hükumetimizin aldığı karara bu zamlar olumsuz etki yapıyor. Diğer taraftan hazineden reel sektöre yapılan tüm destekleri de eritiyor. Bu zamdan sonra tarım sektörüne verilen motorin desteğinin esnafa da verilmesi zaruri olmuştur. Ayrıca akaryakıt üzerindeki ÖTV de yüzde 10 indirime gidilmeli ve esnafa ucuz ticari akaryakıt kalıcı olarak verilmelidir” şeklinde konuştu.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.