Tokat’ta her yıl 10 bin kadın belediyeden kurs alıyor

Tokat Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Gülbahar Hatun Hanımeli Merkezi’nin açılışı yapıldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
08 Mar 2018 / Per 15:07 |
/ 44 Kez Okundu
| |
Tokat Belediyesi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Gülbahar Hatun Hanımeli Merkezi’nin açılışı yapıldı. Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu hanımeli merkezlerinde her yıl 10 bin kadının kurs gördüğünü söyledi.
Tokat Belediyesi tarafından kadınlara yönelik hizmet veren 3’üncü Hanımeli Merkezi, kent merkezinde bulunan eski Bağ-Kur binasında hizmete açıldı. Tokat Valisi Ömer Toraman, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Tokat Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, İl Jandarma Komutanı Hidayet Arıkan, Kent Konseyi Başkanı Abdullah Gürbüz ile birlikte kamu kurum ve kuruluş müdürleri ile sivil toplum örgütü temsilcilerinin katıldığı açılış törenine çok sayıda kadın da ilgi gösterdi.
Kilim dokumacılığı, fitness center, aşçılık, sanat atölyesi, çini ve ebru atölyesi gibi bir çok sanat dalında eğitim hizmeti verecek olan Gülbahar Hatun Hanımeli Kültür Merkezinin yaklaşık 800 metrekarelik bir alan üzerine kurulduğunu söyleyen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, bu zamana kadar hanımeli kültür merkezlerinde 2 bin 500 kursiyere hizmet verildiğini, bu merkezle birlikte bu sayının da artacağını söyledi.
Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayan Başkan Eroğlu,"Yaklaşık 700 - 800 metrekareye yakın bir yer. Yine 20’den fazla odası var. İnşallah bu odalarda, kurslarla, eğitimlerle, bir takım sosyal aktivitelerle hanımlarımızı bu merkezde sosyalleştirmeyi, yeni yeni beceriler elde etmelerini, hatta ve hatta ekonomiye istihdam oluşturacak bir takım çalışmaların da alt yapısını biz buralarda oluşturuyoruz. Şu ana kadar 2 merkezimizde 25 bine yakın kursiyerimiz oldu. Yılda 10 bin sayısının altına düşmüyor bizim kültür sanat merkezlerimiz. 10 bine yakın bayanımız bu kültür sanat merkezlerinde, kurslar alıyorlar, yeni beceriler öğreniyorlar. Dostluklar kuruyorlar ki bu çok önemli. Bununla beraber burada bir takım sportif faaliyetlerle, kültürel faaliyetlerle, sanatsal faaliyetlerle de katkı sağlıyorlar. Adeta bir okul gibi oluyor bu merkezlerimiz" şeklinde konuştu.
Toplumun yarısını erkeklerin, yarısını da kadınların oluşturduğunu söyleyen Valisi Ömer Toraman ise toplumun yarısının ihmal edilerek gelişmenin kalkınmanın düşünülemeyeceğine dikkat çekti.
Belediye tarafından açılan merkezlerde gördüğü kurslar sayesinde pasta yapmasını ve yaptıkları pastaları nasıl satacaklarını öğrendiklerini söyleyen Şadiye Aydın da Tokat Belediyesi’ne kadınlara özel olarak verdiği bu hizmetten dolayı teşekkür etti.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.