Toplu taşımada kartlı biniş sistemi başlıyor

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, teknolojik gelişmeleri takip ederek uluslararası standartlarda daha iyi toplu taşıma hizmeti verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
25 Ara 2017 / Pzt 15:44 |
/ 38 Kez Okundu
| |
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, teknolojik gelişmeleri takip ederek uluslararası standartlarda daha iyi toplu taşıma hizmeti verebilmek için çalışmalarını sürdürüyor.
2017 yılı içinde belediye ile özel halk otobüslerinde toplam 27 milyon 400 bin yolcu taşıyan Büyükşehir Belediyesi, 2018 yılında toplu taşıma alanında uluslararası standartlara erişmek için değişikliklere gidecek. 2018 yılı için çalışmalarını tamamlayan ekipler, toplu taşımada hizmet veren 196 belediye otobüsü, 100 özel halk otobüsü ve 376 minibüs olmak üzere toplam 672 toplu taşıma aracını aynı havuzda toplayacak. Yapılacak çalışmayla 31 Mart 2018 tarihine kadar özel halk otobüsleri ve minibüslerin toplu taşıma havuzuna entegre edilmesi planlanıyor. Daha önce ücretli binişleri de kabul eden Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, 19.10.2017 tarih ve 2017/9-9 sayılı Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararıyla yeni sisteme özel halk otobüslerini ve minibüsleri dahil ederek, ücretli binişlere son vererek (Elektronik Ücret Toplama) Diyarkart uygulamasını başlatıyor. Yeni uygulamayla birlikte kent trafiğinde ciddi bir rahatlama ve trafik yeknesaklığının sağlanması bekleniyor. Özel halk otobüsü ve minibüslerin yeni düzenlemeye dahil olabilmek için araçlarında yeni sistemin yazılımlarını ve teknolojik altyapı çalışmalarını gerçekleştirecek.

Güvenli toplu taşıma
Diyarkart proje çalışmalarını 15 Aralık itibariyle tamamlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yeni uygulamayla tüm toplu taşıma araçlarında ücretli binişi kaldırıp kartlı biniş sistemine geçecek. Vatandaşlar açısından toplu taşımanın daha güvenli olacağı yeni sistemde araçlar, yüksek güvenlikli kameralarla takip edilecek. Ayrıca sisteme dahil olan tüm araçlarda acil panik butonu, yakıt tasarrufuna uygun kullanım, araç içi yolcu güvenliği ve trafik kural ihlalleri de izlenecek. Yeni sistem sayesinde ekipler toplu taşıma alanında belirli verilere ulaşıp analizlerde yapabilecek. Diyarkart uygulamasıyla birlikte ulaşımla ilgili denetimler, hatlar üzerinde arz talep dengesinin belirlenmesi, yolcu ve sürücü ilişkilerinde ki analizler sistematik bir şekilde yapılabilecek.

Yeni uygulama daha ekonomik olacak
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinin, birçok yeni uygulamayla hayata geçireceği sistemde vatandaşlar toplu taşıma araçlarını maliyet açısından daha ekonomik kullanabilecek. Bonus Diyarkart yükle kazan uygulamasıyla, 20 TL ile 100 TL arası yüzde 10, 100 TL ile 600 TL, arası yüzde 15 indirimli olacak. Kart yükleme satış ofislerinde 2 ve 4 binişlik Diyarkart uygulaması da hayata geçirilecek. Aktarma sistemiyle ilk 45 dakika içerisinde 2’nci binişler yüzde 50 indirimli olacak. Yeni sistemde araçlara Diyarkart ile kredi kartlarıyla binişler kabul edilecek ve ödemeler mobil (cep telefonu) ve internet bankacılığıyla kontör yükleme olanakları vatandaşlara sağlanacak. Yeni düzenlemede kart dolum satış ofislerinin sayıları artırılacak. Vatandaşlar istediklerinde kartlarında kaç biniş kaldığını internetten de öğrenebilecek.

Ücretsiz internet uygulaması devam edecek
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl hayata geçirdiği toplu taşıma araçlarında ki ücretsiz internet uygulaması devam edecek. Yolcu bilgilendirme takip sistemleri uygulamasıyla vatandaşlar, online olarak akıllı telefonlarla internet üzerinden otobüsün nerede olduğunu ve hangi durağa saat kaçta ulaşacağını öğrenebilecek.

Görme ve işitme engellilere uygun toplu taşıma hizmeti
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, yeni toplu taşıma düzenlemesiyle birlikte görme engelliler için araç içi uyarı ve işitme engelliler için de araç içi elektronik durak belirtme sistemlerini de hayata geçirecek. Uygulamayla zaman ve maliyet kaybının da önüne geçilecek.

Türkiye Kart uyumlu yeni sistem
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’nin, 31 Mart 2018’de başlatacağı Diyarkart sistemi Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın ülke genelinde başlattığı Türkiye Kart uygulamasına uyumlu olacak. Vatandaşlar aldıkları kartlarla farklı kentlerde de toplu taşımadan faydalanabilecek.
2018 yılı içerisinde kartlı biniş sistemi 16.11.2017 tarih ve 2017/10-22 sayılı UKOME kararı ile Bismil, Çermik, Dicle, Eğil, Ergani, Hani, Kulp, Lice ve Silvan ilçe merkezlerine bağlı alanlarda da uygulamaya geçirilecek.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.