Türkiye bu olayı konuşuyor! Müftü taciz mi etti? Kararı yargı verecek

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Türkiye bu olayı konuşuyor! Müftü taciz mi etti? Kararı yargı verecek
#Güncel Olaylar | Haber Merkezi
23 Eki 2023 / Pzt 09:55
2 dk okuma / 4.208 Kez Okundu
| |

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi verdiği sınıfta kız öğrencisine cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla hakkında soruşturma başlatılan Akçakale İlçe Müftüsü H.B., tutuklandı.

İddialara göre, H.B., ders verdiği sınıfta 12 yaşındaki kız öğrencisine cinsel istismarda bulundu. Ailenin şikayeti üzerine gözaltına alınan H.B., çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

OLAYIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Şanlıurfa Barosu Çocuk Hakları Komisyonu, olayın takipçisi olacağını açıkladı. Komisyon, yaptığı açıklamada, "Şanlıurfa Akçakale müftüsünün ücretli öğretmenlik yaptığı okulda 12 yaşındaki öğrencisine karşı cinsel istismarda bulunduğu iddiası üzerine hakkında soruşturma başlatılmıştır. Şüpheli 20.10.2023 tarihinde tutuklanmıştır. Olayın takipçisi olacağımızı kamuoyuna saygıyla bildiririz" dedi.

İFTİRA İDDİASI

Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı Celalettin Gül ise 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu hedef alarak, sosyal medya hesabından şu açıklamayı yaptı:

"Bir okulda din derslerine giren Şanlıurfa’nın Akçakale İlçe Müftüsü, çirkin bir iftiraya maruz kalarak çıkarıldığı mahkemece tutuklandı ve cezaevine gönderildi. İddialara göre, yapılan sınıf başkanlığı seçiminde seçimi kaybeden kız öğrenci, müftünün teselli amaçlı kendisine sarıldığını ve bu sırada cinsel istismarda bulunduğunu öne sürerek şikayetçi oluyor ve hocamız tutuklanarak cezaevine gönderiliyor. İstanbul sözleşmesinin uzantısı 6284 sayılı kanun yüzünden öğretmenlerimiz ve hocalarımız yetim ve öksüz bir öğrencisinin, talebesinin başını dahi okşamaya korkar oldu. Düşük not verdiği için, kendisiyle tartıştığı için öğretmenine taciz iftirasında bulunan vakalarda ciddi artışlar var. İstanbul Sözleşmesi'nin bir ürünü olan 6284 sayılı kanun iftira yasasına dönüşmüş durumda. Kadının beyanının esas alındığı, delilsiz beyana dayalı bu kanuna göre iddia ispatlanmadığı takdirde dahi muhataplar göz göre göre cezalandırılabilmektedir."

SONUÇ

Akçakale'de yaşanan olay, cinsel istismar iddialarının nasıl farklı şekillerde yorumlanabileceğini gösteriyor. Ailenin iddiasına göre H.B., bir kız öğrencisine cinsel istismarda bulundu. Baro ise olayın takipçisi olacağını duyurdu. Ancak Mil-Diyanet Sen Genel Başkanı Celalettin Gül, olayın bir iftira olduğunu iddia etti.

Olayın gerçekte nasıl olduğu, yürütülen soruşturma sonucunda ortaya çıkacak. Ancak bu tür iddiaların hassasiyetle ele alınması ve mağdurların korunması gerektiği unutulmamalıdır.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.