Türkiye’nin ilk mobil taşkın aracı hizmete alındı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Türkiye’nin ilk mobil taşkın aracını hizmete aldı

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
15 Oca 2018 / Pzt 10:42 |
/ 143 Kez Okundu
| |
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Türkiye’nin ilk mobil taşkın aracını hizmete aldı. Trabzon DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından hizmete alınan araçla özellikle Doğu Karadeniz’de yaşanan ani sel baskınlarında yapılacak müdahalelerin hızlı bir şekilde koordine edilerek can ve mal kayıplarının önüne geçilmesi hedefleniyor.
Ülkemizde yıllık ortalama yağışın en fazla olduğu alanlar, Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alıyor. Bu bölgede yılın tamamına yayılan ve yer yer 2500 mm’ye ulaşan yıllık yağış ortalamaları ile beraber, zaman zaman maksimum yağışlar da çok yüksek değerlere ulaşabiliyor.

Bölgeye düşen ani ve maksimum yağışlar can ve mal kayıplarına sebep olabiliyor
Diğer yandan Doğu Karadeniz Bölümü’nde kısa zaman aralıklarında düşen maksimum yağışlar, bazen bir aylık ortalamalardan daha yüksek değerlere ulaşabiliyor ve bu tür yağışlar, can kayıplarının da yaşandığı taşkınlara sebep olabiliyor. Bu taşkınlara anında ve koordineli olarak müdahale etmek ise taşkın zararlarının azaltılmasında hayati bir önem taşıyor.

Türkiye’nin ilk mobil taşkın aracı
Bu sebeple yüksek yağış ortalaması ile birlikte, topoğrafik ve jeolojik etkenlerden ötürü taşkınların en çok yaşandığı Doğu Karadeniz Bölgesi’nde sel baskınlarına hemen ve koordineli bir şekilde müdahalede bulunmak için Türkiye’nin ilk mobil taşkın aracı hizmete alındı.

Hedef can ve mal kayıplarını en aza indirmek
Türkiye’nin ilk mobil taşkın aracının Trabzon DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından hizmete alındığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ise, “Bu araç ile bölgede yaşanması muhtemel taşkınlara olay yerinden koordineli, hızlı ve doğru şekilde müdahale edilecek.Taşkın erken uyarısı veya taşkın haberi alındığı anda olay mahalline hareket edecek olan Mobil Taşkın Koordinasyon Merkezi aracımızdan koordine edilecek olan çalışmalar sayesinde, taşkın zararlarının azaltılması, can ve mal kayıplarının önlenmesi hedefleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.