UNESCO ödüllü sanatçı Bilgi Evi’nin minik müzisyenlerine hayran kaldı

Müzik konusunda yetenekli 27 çocuk, Bağcılar Belediyesi Bilgi Evleri’ndeki 2 aylık eğitimin ardından “Hikayelerle Türküler” isminde bir konser verdi

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
04 Mar 2018 / Paz 12:23 |
/ 45 Kez Okundu
| |
Müzik konusunda yetenekli 27 çocuk, Bağcılar Belediyesi Bilgi Evleri’ndeki 2 aylık eğitimin ardından “Hikayelerle Türküler” isminde bir konser verdi. Programda hikayenin önce sözlü anlatımı gerçekleştirildi sonra da türküsü seslendirildi. Etkinliğe katılan UNESCO ödüllü halk ozanı Maksut Koca (Feryadi) minik müzisyenleri çok beğendi.
Bağcılar Belediyesi Bilgi Evleri tarafından ilçedeki yetenekleri keşfetmek amacıyla özel yetenek sınavı yapıldı. Sınav sonucunda başarılı olan yaşları 10 ile 14 arasında değişen 27 öğrenciye Bilgi Evleri Gitar ve Bağlama Kulübü’nde haftada 2 saat olmak üzere 2 ay ders verildi. Eğitimi tamamlayan kursiyerler, önceki gün Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Kültür Merkezi’nde sahneye çıktı.
Minikler, “Her türkünün bir hikayesi vardır, her hikayenin bir türküsü vardır” sloganıyla gerçekleştirilen “Hikayelerle Türküler” adlı konser verdi. Konsept gereği önce hikayeler sözlü olarak anlatıldı ardından da müzik eşliğinde hikayelerin türküleri seslendirildi. Çocuklar, “Ne güzel yaratmış seni Yaradan” ve “Hey Onbeşli”nin de aralarında yer aldığı 7 türküyü söyleyerek hünerlerini sergiledi. Halk oyunları ekibi ise “Eklemedir koca konak” türküsünde folklor gösterisi sundu.
"Yarının sanatçıları bu yavrularımız arasından çıkacak"
Programa, UNESCO tarafından ’Yaşayan İnsan Hazinesi’ ödülüne layık görülen Halk Ozanı Maksut Koca (Feryadi) da konuk olarak katıldı. Çocukların müzik performansını çok beğenen Koca, onları alkışlayarak kutladı. Geleceğin müzisyenlerine aşıklık geleneğini anlatan Koca, "Yaptığınız işte edep erkanı terk etmeyin" uyarısında bulundu. Feryadi, minikler için Kars yöresine ait bir de türkü söyledi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.