Uzman Psikolog Neslihan İpek:” Gelecek yıllar EQ yılları olacak”

Uzman Psikolog Neslihan İpek, "EQ dediğimiz duygusal zeka zamanla geliştirilebilir

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
16 Şub 2018 / Cum 11:49 |
/ 64 Kez Okundu
| |
Uzman Psikolog Neslihan İpek, "EQ dediğimiz duygusal zeka zamanla geliştirilebilir. Ancak genellikle okul ve aile tarafından ihmal ediliyor. Gelecek yıllar EQ yılları olacak" dedi.
Uzman Psikolog Neslihan İpek, Küçükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği “Aile İçi İletişim” konulu seminerde, ebeveynlerle bir araya geldi.
İstasyon Semt Konağı’nda düzenlenen seminerde uzman psikolog, ebeveynlere önemli tavsiyelerde bulundu.

“Çok fazla hayır kötü sonuçlar doğurur”
Çocukları çok sıkmanın ve sürekli hayır demenin kötü sonuçlar doğurduğuna dikkat çeken Neslihan İpek, “ Çocukların her isteğine hayır derseniz toplum içerisinde sizi yorar. Ağlar, bağırır, huzursuz davranışlar sergiler. Çocuk her şeyi ister, durmaz. Siz yetişkinler olarak ne kadar çok hayır derseniz o kadar çok sorunlu çocukla karşılaşırsınız. İstediği bir şeyi almayacaksak bile, hayır yerine bir açıklama yapın” diye konuştu.

“Duygusal zeka ihmal ediliyor”
Zeka gibi duygusal zekanın da çok önemli olduğunu söyleyen İpek, “EQ dediğimiz duygusal zeka zamanla geliştirilebilir. Ancak genellikle okul ve aile tarafından ihmal ediliyor. Gelecek yıllar EQ yılları olacak. Einsteinvari dahilerse duygusal zekalarını yükseltmek üzere psikolog psikolog dolaşacaklar. EQ’su düşük insanların çok zeki olsalar bile sorun çözme kabiliyetleri düşündürücüdür. Örneğin doktora mezunu insanların nasıl kendilerinden geçip kabalaşabildiklerini ya da çocuklarını niye berbat yetiştirdiklerini izleyebiliyoruz” diye konuştu.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.