Vali Akbıyık; “Turizm potansiyelimiz mevcudun çok üstünde”

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Vali Akbıyık; “Turizm potansiyelimiz mevcudun çok üstünde”
15 Şub 2024 / Per 16:46
2 dk okuma / 0 Kez Okundu
| |

Muğla İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu toplantısı Muğla Valisi İdris Akbıyık Başkanlığında MSKÜ Öğrenci Sarayı VİP salonunda yapıldı. Toplantıya ilgili kamu kurumlarının yanı sıra Kaymakamlar v STK temsilcileri katıldı
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) işbirliğiyle Muğla’nın ulusal ve uluslararası alanda daha etkin tanıtımını sağlamak, tanıtıma yönelik sürdürülen iletişim süreçlerini güçlendirmek ve yürütülen faaliyetlerde koordinasyon sağlamak amacıyla oluşturulan İl Tanıtım ve Geliştirme Kurulu toplantısının açılışında konuşan Muğla Valisi İdris Akbıyık, Muğla’nın turizm potansiyelinin mevcudun çok çok üstünde olduğunu açıkladı.

Vali Akbıyık, “Muğla kültürü, çeşitliliği, Kavaklıdere’nin Bakırcılığı, Maden konularında turizmi destekler şekilde kullanılabilir. Spor turizminde Muğla son yıllarda çok ciddi bir atak yaptı. Özellikle yapılan spor organizasyonları içinde Cumhurbaşkanlığı Bisiklet turu, Bodrum Yat yarışları. Babadağ’da yamaç paraşütü ilk defa bu yıl 230 bin atlayışı geçti. Bunların hepsi birbirini destekler alanlar. Bu çeşitlilik ve potansiyeli ile hep berber inşallah turizmi 12 aya yayacağız. Muğla İstanbul ve Antalya’dan sonra turizm geliri v sayısı anlamında 3’üncü sırada. Bizim turizm potansiyelimizi elde ettiğimiz gelir anlamında ve ziyaret eden turist anlamında şu anki mevcudun onlarca kat fazlası olduğunu görüyorum ve inanıyorum. Bu seneki turist rakamlarımız 2019 yılını geçti. Yabancı turist sayısı 3,5 milyon civarında, yerli turistler ile birlikte 10 milyon turist ağırladı Muğla. 2024 yılı çok daha fazla olacak. Havaalanlarımız, hudut kapılarımız önemli. İnşallah Muğla’nın bu potansiyellerini en iyi şekilde hem Muğla ekonomisine, hem Türkiye ekonomisine kazandırırız. Bütün bunları yaparken de koruma kullanma dengesini göz önünde tutarak, çevreyi de, denizi de, doğayı da koruyarak ülkemize bu hizmetleri kazandıracağız. Turizm Tanıtım Ajansı önemli bir görevi yürütüyor. Artık devir imaj devri. Tanıtamıyorsanız isterse dünyanın en güzel şeyi olsun. Yeryüzü cenneti Muğla her ilçesi ayrı bir değer. Muğla Turizm potansiyelinin tanıtılmasında emeği geçen tüm ilgililere teşekkür ediyorum. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nı Muğla’ya verdiği destekler nedeniyle ayrıca teşekkür ederim” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı Ürün Pazarlama Direktörü Ceylan Şensoy, 2023 yılı yapılan çalışmalar ve 2024 yılında yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Şensoy, İngiltere’den sonra Almanya ve özellikle Polonya pazarının çok hızlı büyüyen bir Pazar olduğunu belirtti. Sosyal medyadaki aramalarda İngiltere’den özellikle yüzde 50 oranında bir artış olduğunu belirten Şensoy, bu pazarların yükseltilmesi gereken pazarlar olduğu açıkladı.

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.