“Ya Şehr-i Ramazan” Hat Sergisi Kazlıçeşme Sanat’ta açılıyor

Kazlıçeşme Sanat 24 Mart’ta “Ya Şehr-i Ramazan” hat sergisine ev sahipliği yapacak. Ramazan ayının ruhuna ve geleneğine hitap eden sergide hat sanatını günümüzde icra eden hattatların detaylı ve seçkin eserleri yer alıyor.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
22 Mar 2023 / Çar 13:04 |
/ 29 Kez Okundu
| |

Kazlıçeşme Sanat, “Ya Şehr-i Ramazan Hat Sergisi’yle Ramazan ayında kapılarını sanatseverlere açıyor. Küratörlüğünü Sanat Tarihçisi Ömer Faruk Şerifoğlu’nun yaptığı sergide, Fuad Başar, Mehmed Özçay, Mehmet Memiş ve Savaş Çevik, Hakan Arslan, Said Abuzeroğlu, Abdurrahman Depeler, Seyit Ahmet Depeler, Mümtaz Seçkin Durdu, Cevad Huran, Ferhat Kurlu, Tahsin Kurt, Yusuf Mazı, Menaf Nam, Osman Özçay, Fatih Özkafa, Mustafa Parıldar, Ahmet Faris Rızk, Yılmaz Turan, Muhammed Yaman, Fatih Yıldız, Mahfuz Zennun gibi 22 sanatçı 86 eser ile yer alıyor.
“Ya Şehr-i Ramazan” Hat Sergisi’nin açılışı 24 Mart Cuma günü saat 16.00’da Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy ve sanatseverlerin katılımıyla gerçekleşecek. 2 Haziran’a kadar Kazlıçeşme sergi salonlarını süsleyecek eserler arasında; Besmeleler, Fatihalar, Ayetü’l Kürsiler, lafza-i celaller, münacaatlar, naatlar, dualar bulunuyor.

Küratör Ömer Faruk Şerifoğlu, sergi kataloğu için kaleme aldığı “Ramazan Medeniyeti ve Hat Sanatımız” isimli yazısında “İslam sanatlarının temelinde hat (yazı) sanatı vardır. Diğer sanatların hemen hepsi hat sanatından doğmuş ve beslenmiştir. Hat sanatının tarihinde de Osmanlı döneminin çok önemli bir yeri vardır. Türk hattatları, İslam yazısına yeni bir ufuk açmış ve güzel sanatların en önemli şubesi haline getirmiştir. Yüzyıllar boyunca yazıya büyük emek veren, ekoller üretip, büyük üstatlar yetiştirerek sanat şaheserleri meydana getiren, onu sanatların zirvesine yükselten Osmanlı hattatları olmuştur” ifadelerine yer verdi.
“Ya Şehr-i Ramazan” Hat Sergisi’ pazartesi günleri hariç her gün saat 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.


Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.