Yeni askerlik sisteminde bir değişiklik daha

Yeni askerlik sisteminde sona gelindi. 130 bin asker ve ailenin merak ettiği uzun dönem askerliğin kısalmasıyla ilgili yasa tasarısının ilk 2 maddesi mecliste kabul edildi.

#Güncel Olaylar | Haber Merkezi
Eklenme: 14 Haziran 2019 / Cuma 12:59:03
A A / 2460 Kez Okundu
| |
Erken terhis için geri sayım başladı. Yeni askerlik sistemi kanun teklifinin 1. ve 2. maddesi TBMM'de kabul edildi. Kabul edilen maddeler, teklifin 'Amaç' ve 'Kapsam' başlıklarını taşıyor. Peki uzun dönem askerlik ne zaman 6 ay olacak? TBMM'nin son günlerde üzerinde en çok yoğunlaştığı Askeralma Kanun Teklifi maddeleri tek tek ele alınmaya başlandı. Teklifin yasalaşmasıyla birlikte 100 binin üzerinde asker terhis olacak. Bu durumun güvenlik zafiyetine yol açabileceği endişeleri dikkate alındı ve bu doğrultuda maddenin de revize edileceği belirtildi. Buna göre 6 ayını dolduran askerlerin bir anda terhisi yerine, ilk etapta 11 ve 12'nci ayını dolduranların terhis edilerek kademeli şekilde terhisleri öngörülüyor. Terhislerin, 6 ya da 9 aya yayılarak yapılması öngörüldü. Bedelli askerlik ücretiyle ilgili gelişmelerin yaşandığı yeni askerlik sistemi ile ilgili ayrıntılar gelmeye devam ediyor.

HER AY ASKER ALIMI OLACAK

Yeni sistemle birlikte 130 bin asker terhis olacağı için orduda personel zaafiyeti yaşanacağı iddiaları vardı. Ancak mevcut sistemde yılda 4 kez alım yerine, yeni sistemde her ay alım yapılacağı ve böyle bir sorun yaşanmayacağı belirtildi.

BEDELLİ ASKERLİK ÜCRETİ DEĞİŞECEK Mİ?

Bedelli askerliği sürekli hale getiren ilgili maddelerde de teknik rötuşların yapılacağı belirtildi. Ancak bedelli ücretinde bir indirime gidilmesinin söz konusu olmayacağı, ödeme şekli ile ilgili bazı değişikliklerin yapılabileceği bildirildi.
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.