Zor yıllardan özgürlüğe ulaşılan bağımsızlık tutkusunun bir ifadesi olan Adigey Cumhuriyeti, yoğun bir katılımla gerçekleşen etkinlik ve şenliklerle 27. Kuruluş yılını kutladı. İnegöl Belediyesinin kardeş şehri olan Tahtamukay Belediyesinin daveti üzerine, başkent Maykop’ta gerçekleşen etkinlik ve şenliklere İnegöl delegasyonu da katıldı. Kutlamalarda İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit, Belediye Meclis üyeleri Berat Ertopuz ve Hakkı Baydar, İnegöl Çerkes Adige Derneği Başkanı Şevket Coşkun ile dernek yöneticisi Mesut Demircan hazır bulundu.

ADİGEY DEVLET BAŞKANINI İNEGÖL’E DAVET ETTİLER
İnegöl delegasyonu Adigey Cumhuriyetinin 27. Kuruluş yılı etkinlikleri ve şenlikleri için bulundukları başkent Maykop’da ilk olarak Adigey Devlet Başkanı Sayın Murat Kumpilov'u ziyaret etme fırsatı buldu. Adigey’in kuruluş etkinlikleri için diğer ülkelerden gelen delegasyonlarında hazır bulunduğu kabulde, Belediye Başkanı Alper Taban’ın selamlarını Devlet Başkanı Sayın Murat Kumpilov’u ileten İnegöl delegasyonu Başkanı Eşref Yiğit, Kumpilov’u, İnegöl’de ağırlamaktan mutluluk duyacaklarını ifade ettiler. İki ülke arasındaki ilişkilerin konuşulduğu ziyarette, İnegöl ve Adigey arasındaki tarihi bağların daha da sağlamlaştırılması adına önemli adımların atılması gerektiğine de vurgu yapıldı.

TAHTAMUKAY ŞEHRİNİ YAKINDAN TANIDILAR 
Adigey Cumhuriyeti’nin başkenti Maykop’ta gerçekleştirilen kutlama ve şenliklere katılımdan sonra İnegöl delegasyonu kardeş şehir Tahtamukay’a geçti. Delegasyon, Tahtamukay’da Kültür sanat ve spor yapılarını gezerek yetkililerden bilgi alırken, kentin bugünlere gelinceye kadar geçirdiği evrelerin en ince ayrıntısına kadar anlatıldığı tarihi yerler de ziyaret edildi.

TAHTAMUKAY BELEDİYE BAŞKANINDAN SICAK KARŞILAMA
İki şehir arasındaki gönül köprüsünün daha sağlamlaştırmak ve iki şehir arasındaki kardeşlik bağlarını daha da arttırmak adına bir dizi ziyaretler gerçekleştiren İnegöl delegasyonu, Tahtamukay Belediye Başkanı Sayın Ali Nevjirok’u başkanlık makamında ziyaret etti. Misafirlerini samimi bir şekilde karşılayan Belediye Başkanı Sayın Ali Nevjirok, İnegöl delegasyonunu Tahtamukay’da ağırlamaktan dolayı çok mutlu olduklarını belirtti. Tahtamukay Meclis üyeleri ve Adigey Milletvekili Sayın Slavik Viçislav’in de hazır bulundu ziyarette konuşan Ali Nevjirok, “Kültür ve Sanat Festivali için İnegöl’de bulunmuştuk. Çok sıcak ve samimi bir şekilde bizleri ağırlamışlardı. Başta Belediye Başkanı Alper Taban olmak üzere tüm İnegöllülere gönül dolusu selamlarımı iletiyorum. İki kardeş şehir arasındaki geçmişten gelen bağların daha da kuvvetlenerek gelişmesi adına her türlü adımı atacağımıza buradan özellikle belirtmek isterim” şeklinde konuştu.

İnegöl’ü hatırlatacak çeşitli hediyelerin takdim edildiği ziyarette konuşan İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit ise, ”Ziyaret boyunca bizleri en iyi şekilde ağırlayan, ilgi ve alakalarını bizlerden esirgemeyen başta Tahtamukay Belediye Başkanı Ali Nevjirok olmak üzere, Tahtamukay Belediyesi Meclis başkanı, Meclis üyeleri ve Adigey Milletvekili Sayın Slavik Viçislav'a teşekkür ediyoruz. İki kardeş şehir arasındaki ilişkilerinin daha da gelişmesi adına bu ziyaretlerin faydalı olacağı muhakkak” dedi.

TAHTAMUKAY VALİSİNE ZİYARET
Adıgey Cumhuriyetinin 27. Yıl kuruluş etkinlikleri için Maykop ve Tahtamukay’da önemli ziyaretler gerçekleştiren İnegöl Delegasyonu, dönüş öncesi son olarak Adigey Tahtamukay Valisi Şelaho Azamet’i de ziyaret etmeyi de ihmal etmedi. Samimi bir havada geçen, iki ülke ve iki kardeş şehir arasındaki ilişkilere vurgu yapılan ziyaret sonrası İnegöl delegasyonu, Tahtamukay ziyaretini sonlandırdı.