AK Parti Grup Başkanvekili Turan, makamında gazetecilerle bir araya geldi. Turan, TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ın istifasının 19 Şubat tarihinde olabileceğini belirterek, 24 Şubat tarihinde Meclis Başkanı’nın seçilebileceğini ifade etti. Turan, Meclis Başkanı’nın kim olacağı sorusuna, "İsimle ilgili çalışılıyor. İsim konuşmadık" yanıtını verdi.
MHP ile ortak miting konusunda Turan, "İstanbul, Ankara gibi yerlerde ortak miting yapmayı öngörüyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Bahçeli ile birlikte miting yapmasını bekliyoruz. İstanbul, Ankara’nın birçok ilçesinde Sayın Cumhurbaşkanımız miting yapacak" dedi.
Adayların geri çekilmesine ilişkin soru üzerine Turan, "Sayın Cumhurbaşkanımız ile Sayın Bahçeli’nin görüşmesinde kararlaştırılmış. Bunun teknik ayrıntısı genel başkan yardımcıları tarafından takip ediliyor. Hangi partinin önde olduğu çalışmasına bakılacak. Bazı yerler AK Parti, bazı yerler MHP içindir" şeklinde konuştu.
HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli’nin açıklamalarına yönelik soruya Turan, "HDP bir siyasi parti mi ya da bir terör örgütünün maşası mı karar vermesi lazım. Öcalan’ın koşulları iyileştirilsin diye bir vekilleri açlık grevi yapıyor, Meclisten yardım istiyor. Meclisin görevi terör faaliyetlerine destek olan insanlara yardımcı olmak değil, terörü bitirmektir. Temelli, ’Kürdistan’da biz kazanacağız, batıda AK Parti-MHP ittifakına kaybettireceğiz’ diyor. Bu CHP-İYİ Parti ittifakının bir itirafı ötesinde bizim Kürdistan diye bir tanımımız yok" cevabını verdi.
Kılıçdaroğlu’nun tanzim satışı yapılan yerlere eleştirilerine yönelik olarak Turan, "Halkımız daha ucuz alabilsin diye sunuluyor, mal yokluğundan değil. Halkımızın da meseleyi anladığını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.