ABD destekli terör örgütü PYD/YPG kontrolündeki SDG mensuplarının DEAŞ’ın son sığınağına saldırısı öncesi bir gecede 600 kadar sivil ve 200 kadar DEAŞ mensubunun bölgeden kaçtığı bildirildi. Gözlemciler, SDG’nin saldırılarının DEAŞ’ın karşı saldırısı ile etkisiz hale getirildiğini söyledi. Bir savaş gözlemcisi, ABD liderliğindeki koalisyon güçlerinin saldırısında bölgeden kaçmaya çalışan aralarında 7 çocuğun da bulunduğu 16 sivilin hayatını kaybettiğini söyledi. Koalisyon güçlerinin yaptığı bombardımanın seslerinin kilometrelerce uzaktan duyulduğu kaydedildi.
İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin Başkanı Rami Abdurrahman, DEAŞ’ı teslime zorlamak için yoğun saldırı ve çatışmaların devam ettiğini söyledi. Abdurrahman, çatışmalarda Suriye Demokratik Güçleri’nden 12, DEAŞ’tan ise 19 militanın öldüğünü söyledi. DEAŞ’ın çok sayıda SDG’li militanı rehin aldığı da kaydedildi.
ABD Başkanı Donald Trump, Pazartesi günü yaptığı açıklamada koalisyon güçlerinin gelecek günlerde DEAŞ’in tamamen yenildiğini ilan edeceğini söylemişti. Trump, El Paso’daki bir mitingde, "Kahraman savaşçılarımızın DEAŞ’ın Irak’ta ve Suriye’deki topraklarının yüzde yüzünü kurtardıkları yakında, belki de gelecek hafta, belki de daha erken açıklanacak” demişti.

On binlerce DEAŞ mensubu Deyri Zor’u terk etti
SDG mensupları, koalisyon güçlerinin hava saldırıları desteğinde DEAŞ güçlerini çıkarmak için Deyri Zor’u Eylül ayından beri bombalamaya devam ediyor. Aralık ayından itibaren on binlerce DEAŞ mensubu bölgeyi terk etti. Koalisyon güçleri, Cumartesi günü DEAŞ’in son sığındığı 4 kilometrekarelik alanda 600 savaşçının ve yüzlerce sivilin kaldığını açıkladı.
Savaş bölgesinden kaçmaya çalışan iki Fransız kadın ise, Baguz’dan kaçmak için insan kaçakçılarına para verdiklerini ancak Iraklı DEAŞ mensuplarının buna izin vermediğini, insan kaçakçılarının sadece Iraklı ve Suriyeli savaşçıları kaçırdıklarını söylediklerini belirtti.

Planlı geri çekilme
ABD ordusu, bu ay yayımladığı bir raporda baskının sürdürülmemesi halinde DEAŞ’in 6 ya da 12 ay içinde Suriye’de tekrar ortaya çıkabileceğini yazdı. ABD’nin Suriye’den çekilmesinin otonom bir devlet kurma hayalindeki PYD ve YPG’nin rüyalarını sona erdireceği kaydedildi. ABD’nin bölgeden çekilmesiyle Kürtlerin özerk yönetim kurmasına karşı olan Şam rejimiyle ilişkilerini yeniden geliştirmesinin beklendiği kaydedildi.
Suriye Demokratik Güçleri’nin DEAŞ’a karşı geçen Eylül ayında başlayan saldırılarında bin 200 DEAŞ militanı, 670 kadar SDG militanı ve 400 sivil hayatını kaybetti. Muhasara altındaki bölgeden 37 bin kişi kaçarken, bunlardan 3 bin 400’ünün DEAŞ’lı olduğu kaydedildi.

DEAŞ’e katılan Avrupalı kadınlar ülkelerine geri dönmek istiyor
Öte yandan, DEAŞ içindeki Avrupalı kadınlar ülkelerine geri dönmek istiyor. Kocası DEAŞ mensubu olan Alman vatandaşı 19 yaşındaki Lenora Lemke, Suriye’ye 15 yaşında geldiğini söyledi. En son 20 gün önce küçük kızı Mariya’yı doğurduğu zaman yıkandığını belirten Lemke, diğer kızının da 16 aylık olduğunu anlattı. Lemke, "Onların iyi bir geleceği olmasını çok istiyorum. Özellikle Maria için. Onun ne gerçek bir evi, ne oyuncakları ne de yiyecek ekmeği ve sütü oldu. Onun bombasız, normal ve mutlu bir çocukluk hayatı olmasını çok istiyorum” dedi.
Kocası Martin Lemke’nin de Alman vatandaşı olduğunu söyleyen Lenora Lemke, DEAŞ’ın şehirleri kaybetmesinden sonra ailelerin ekmek ve su için dilenecek hale düştüğünü, insanların iki günde ancak bir ekmek yiyebildiğini, çocukların açlıktan yürüyemediğini, vitamin alamadıkları için dişlerinin çıkmadığını söyledi. Ülkesine geri dönmek istediğini dile getiren Lenora Lemke, kocası Martin’in DEAŞ saflarında savaşmadığını, yalnızca bilgisayar tamirciliği yaptığını söyledi.

Binlerce DEAŞ mensubu kadın Amerikan koruması altında
Pentagon tarafından yayımlanan yeni bir raporda ise, ABD yönetiminin Suriye’de DEAŞ’a karışmış yabancıların ülkelerine geri döndürülmesi için diğer hükümetleri çalışmalarını hızlandırmaları konusunda cesaretlendirdiği belirtildi. Almanya’nın da diğer bazı Avrupa ülkeleri gibi DEAŞ mensuplarının ülkeye dönmeleri konusunda isteksiz olduğu belirtildi. Yalnızca Rusya, Endonezya, Lübnan, Sudan’ın DEAŞ mensuplarının ülkelerine geri dönmesine müsaade ettikleri kaydedildi.