İnegöl Orta Okulu ve İnegöl Lisesi mezunları adına Cemal Arık, Rauf Kavukçu ve Metin Anıl imzalı açıklamayı Cemal Arık yaptı.

30 BİN MEZUNUMUZ VAR

Cemal Arık; “Mezunlar olarak, yokluğunu yeni yeni fark etmeye; acısını her geçen gün daha da derinden hissetmeye başladığımız İnegöl’ümüzün en eski “İnegöl Ortaokulu” ve “İnegöl Lisesi”, sebepsiz yere önce tarihi ortaokul binasının yıkılması; sonra da lisemizin isminin ve mekanının ortadan kaldırılması, hepimizi derinden üzmektedir.

Şimdiye kadar 30.000’den fazla mezun vererek generaller, subaylar, akademisyenler, sanatçılar, politikacılar, bürokratlar, işadamları ve diğer meslek mensubu birçok değerin yetiştiği lisemiz, şu anda maalesef yoktur” dedi.

BU HATA DÜZELTİLMELİ

“İnegöl’de ve İnegöl dışında yaşamlarını sürdüren, değişik meslek gruplarında olmak üzere değişik kurum ve kuruluşlarda önemli hizmetlerde bulunmuş; ve halen bulunmakta olan hemşerilerimiz ve mezunlarımız; okullarının ortadan kaldırılmasını öğrendikçe, üzüntü ve tepkilerini dile getirmeğe başlamışlardır” diyen Arık;

 “Dernek veya vakıf adı altında toplanmak suretiyle, yapılan hatadan dönülmesi için harekete geçilmesi isteği, yaygın bir biçimde dile getirilmektedir. Bugün için, şu anda yüzlerce olarak ifade edeceğimiz hemşerimiz ve bu okullarda yaşanmış hatıraları olan mezunlarımız; yarın, binlerce hemşeri ve mezun olarak “Bu Hatanın Düzeltilmesini” isteyecektir.

 Bizler, şu anda, ülkemizde birlik ve beraberliğe her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulan bir dönemde, hiçbir “art niyet taşımaksızın”, diğer ifadeyle “masumane” olarak ve yüzlerce kişi adına, adı geçen  okulların iadesi için harekete geçtiğimizi İnegöl kamuoyuna duyurmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

TARİHİ DEĞER YAŞATILMALI

Cemal Arık, şöyle devam etti:

 “Umarız ve dileriz ki, bu masum talep, farklı boyutlara ve algılamalara evrilmeden ve/veya çekilmeden, konuya ilişkin ilgili ve yetkililer, söz konusu tarihi hatadan bir an önce dönerler ve gerekli girişimleri başlattıklarını kamuoyunu tatmin edecek bir şekilde açıklarlar.

İnegöl’ü seven, tarihi değerlerin yaşamasını ve yaşatılmasını arzulayan herkesi, bizleri desteklemeye; ilgilileri ve yetkilileri de en kısa zamanda gereğini yerine getirmeye davet ediyoruz”