İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Bilican, "Bilindiği gibi ortaöğretim Kurumlarına yerleştirme sistemi değiştirilmiş ve bu yıl yeni sisteme göre öğrenci yerleştirmeleri yapılmıştır. Öğrenci mevcudunun % 10'u sınavla öğrenci alan okullara yerleştirilmiş geri kalan % 90 öğrenci ise mahalli yerleştirme esasına göre yerleştirilmektedir. Bu yerleştirmelerde de bakanlığımızın uyguladığı yeni yerleştirme sistemi geçerlidir. Yine öğrencilerin tercihleri doğrultusunda sistem tarafından yerleştirmeler yapılmıştır. Bu yıl 8. Sınıf öğrencilerimiz farklı bir süreçten geçti. Milli Eğitim Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre LGS yerleştirmeleri sonuçlandı LGS yerleştirmeleri sonucunda yerleşemeyen veya yerleştiği okulundan memnun olmayan öğrencilerimiz 4 nakil döneminde tercihleri doğrultusunda Bakanlığımızca belirlenen yeni kriterlere göre nakiller ve yerleştirmeler yapıldı.  Nakil Yerleştirme süreci de 6 Eylül tarihinde son başvurular alındı ve sonuçlar Bakanlığımız tarafından 8 Eylül Cumartesi günü açıklandı" dedi.
YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLER NE OLACAK?
Müdür Bilican, LGS uygulaması sonucunda hiçbir okula yerleşemeyen veya bir okula yerleşip de okulunu değiştirmek isteyen öğrencilere ve velilerine  bundan sonra yapılması gerekenleri anlatarak, şu ifadeleri kullandı: "Hiçbir Liseye yerleşemeyen öğrencilerimiz ve velileri ile birlikte İnegöl Hükümet Konağı 3. Kattaki İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Eğitim Öğretim Bölümüne dilekçe ile müracaat edecekler. İnegöl’deki ortaöğretim kurumlarımızı  tercih edecekler.  İnegöl İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak aldığımız başvuruları öğrencilerimizin diploma notuna, tercihlerine göre boş kontenjanlara yerleştireceğiz. Öğrencimizin tercih ettiği liselerde boş kontenjan olmaması veya diploma notuna göre tercihlerine yerleşememesi durumunda bakanlığımızca  öğrencimizin kaydı Açık Lise’ye alınacaktır. Bu durumda olan öğrencilerimiz ve velilerimiz 14 Eylül 2018 Cuma günü mesai bitimine kadar müracaat edip bilgilerini ve tercihlerini içeren dilekçelerini Müdürlüğümüze teslim etsinler" dedi.

 SON GÜN 14 EYLÜL

Bilican, "Öğrencilerimizden veya velilerimizden bazen ben A Lisesinde okumak istiyorum, B Lisesine okumam gibi cümleler duyuyoruz. Bu cümleler yanlış.  Öğrencilerimize ve velilerimize öncelikli olarak boş kontenjanı olan liselerimizden tercihte bulunup yerleşmelerini; yerleştikten sonra liseler arası nakil başvurusu yaparak istediği liseye veya liselere geçmeye çalışmalarını tavsiye ediyoruz. Aksi takdirde açık Liseye kayıtları yapıldığında, açıktan okumak zorunda kalacaklarını, örgün eğitime dönmek istediklerinde ise yıl  kaybetmekle karşı karşıya kalabileceklerini hatırlatıyoruz. Biz öğrencilerimizin bu şekil mağdur olmalarını istemeyiz" dedi.

OKUL DEĞİŞTİRMEK MÜMKÜN MÜ?

"Nakil yerleştirme sürecinde Anadolu liselerimizde ve Anadolu İmam Hatip Liselerinde bakanlığımızca ek kontenjan artışı yapıldı ve Anadolu Liselerinde kontenjanların tamamı doldu" ifadeleri ile konuşmasını sürdüren Bilican, "Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği hükümlerince nakil başvuruların öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne yapılabilecek ve nakil başvurularının puan üstünlüğüne göre her ayın ilk iş gününde sonuçlandırılacak. Öğrencilerimize ve velilerimize üstüne basa basa şunu hatırlatmak istiyoruz; öğrenci yerleştiği liseden mezun olmak zorunda değil. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğinde bu durum açık açık yazılmıştır. Tüm Türkiye’de 9. sınıfta ortak dersler okutulur. Sınavla yerleşen öğrenciler tüm liselere sınavsız yerleşen öğrenciler ise sınavsız öğrenci alan liselere nakil olabilir. Fakat bunun kuralları vardır. Öğrencilerimiz hangi okula yerleşirse yerleşsin.  Sadece derslerine iyi dinlesin, iyi çalışsın başarılı olsun.  Bu öğütlerimiz hem liseye yerleşen öğrencilerimize hem de bir liseye yerleşememiş olan öğrencilerimize"

DEVLET PARASIZ YATILI BAŞVURULARI DA ALINACAK

"10-14 Eylül tarihleri arasında devlet yurtlarında barınmak isteyen öğrencilerimiz de Müdürlüğümüze müracaat edebilirler. Başvuru sırasında aile gelirini  ve aile fert sayısını bildiren resmi/özel mercilerden alınacak belgeler istenecek olup, incelenip değerlendirildikten sonra yönetmelikçe belirlenen kriterlere uyan öğrenciler pansiyonlarımızda barınma hakkı edecektir"


"Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampüsüne geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu eğitim öğretim yılında da bütün öğrencilerimiz ücretsiz taşınacak ve öğlen yemeği verilecektir. Yatılı kalmak isteyen öğrencilerimiz için ise çok konforlu erkek ve kız öğrenci pansiyonlarımız bulunmaktadır. Yine Kampüsteki okullarımızda öğretmen açığı bulunmamaktadır ve her türlü donatım ihtiyacı giderilmiş olup en iyi şartlarda eğitim öğretim hizmeti sunulmaktadır. Okullarımız ve kampüsün içi güvenlik kameraları ile 24 saat gözetim altında tutulmaktadır. Ayrıca kampüste güvenlik elamanlarımız görev yaparak her türlü güvenlik tedbirleri en üst seviyede alınmaktadır.

Bu vesileyle bütün öğrencilerimize yerleşmiş oldukları okullarının hayırlı olmasını ve başarılı eğitim öğretim yılı geçirmelerini diliyorum"