Nitelikli tarım hedefiyle kırsal mahallelerde bu alanda çalışmalarını sürdüren İnegöl Belediyesi, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da kış sezonunu çiftçileri eğiterek geçirmeye devam ediyor. İlçe Tarım Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen ve Aralık ayında startı verilen Çiftçi Eğitim Seminerleri, Salı günü Kıran Mahallesi ile devam etti.

Kış aylarını değerlendirmek, çiftçiye devlet gücünün yanlarında olduğunu göstermek, üretilen ürünün verim ve kalitesinin artmasına katkıda bulunmak amacıyla gerçekleştirilen Çiftçi Eğitim Seminerleri kapsamında Salı günü 14.00’da Kıran Mahallesinde ‘Meyve Hastalıkları ve Zararları’ konulu seminer düzenlendi. Eğitime mahalle sakinlerinin ilgisi yoğun oldu. 45 çiftçinin katıldığı eğitimde 12 bayan çiftçi de yerini alarak tarımdaki gelişmeleri ve yenilikleri uzmanlarından dinleme fırsatı buldu.

BAYAN ÇİFTÇİLER DE ARTIK YAKINDAN TAKİP EDİYOR
Ziraat mühendislerinin verdiği eğitim öncesi kısa bir selamlama konuşması yapan Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit, “Bugün Kıran Mahallemizde çiftçi eğitim seminerimiz için bir aradayız. Bu işi kırsal mahallelerimizde yapan bayanlar da bugün aramızda. Bayanlar kırsalımızda bu tür işlerin zaten içerisineydi. Ancak artık tarımdaki gelişmeleri de yakından takip etmeleri bizleri mutlu ediyor” dedi.

Eğitim seminerlerinin düzenlenmesindeki amaçlarının çiftçiye katkı sağlamak olduğunu ifade eden Yiğit, “Sizler bu işi biliyorsunuz ancak mutlaka eksik aksak bir şey vardır. Ya da gelişen teknolojilerle ilgili gelen yenilikler vardır. Amacımız bunları sizinle buluşturabilmek, bu bilgileri sizinle paylaşmak. Bu çalışmaları yaparken de İlçe Tarım Müdürlüğümüzle birlikte yapıyoruz. Ben buradan kendilerine teşekkür ediyorum. Bu yıl İnegöl’ümüzde 8-10 kırsal mahallemizde bu çalışmaları yapıyoruz. Hayvancılığın yoğun olduğu bölgelerde hayvancılık, meyveciliğin yoğun olduğu yerlerde meyvecilikle ilgili eğitimler veriyoruz. Bu eğitimlerimiz yaklaşık 4 yıldır Halk Eğitim Merkezimiz ve İlçe Tarım Müdürlüğümüzle birlikte devam ediyor” açıklamalarında bulundu.