İshakpaşa camisi çevresinde yapılan düzenleme ile betonlaştırılan bölge vatandaşların tepkisini çekmişti. Büyükşehir Belediyesi kentsel tasarım projesine Anıtlar Kurulundan tepki geldi.
Ecdat yadigârını sil baştan değiştiren büyükşehirin projesine Anıtlar Kurulu karşı çıktı. Kültür Varlıkları Kurulu’nun onayıyla yapılan projenin kentsel mirasa aykırı olarak inşa edildiğini belirleyen kurul, 5 bin metrekare alan üzerinde uygulanan projede bazı değişikliğe gitti.

TUVALET YAPIMINDAN VAZGEÇİLDİ
Anıtlar Kurulunun yaptığı inceleme sonrası, cami yanında hizmet veren bir tuvalet varken, hemen yanı başında, çınarlar altına ikinci bir tuvalet yapılmasına karşı çıkıldı.
ÇINARLAR KORUMA ALTINA ALINDI
Projede yer alan tuvalet yapımından vazgeçilirken, 600 yıllık çınarların altına dökülen betonların da kırılması istendi. Alınan bu karar doğrultusunda çınarların altına dökülen betonlar kırılarak, çınarlar koruma altına alındı.

İNEGÖL ONLİNE GÜNDEME TAŞIMIŞTI
İnegöl'de STK'lar İshakpaşa camisi çevresinin betonlaştırılmasına ve cami dibine tuvalet yapılmasına sessiz kalırken İnegöl Online konuyu devamlı gündeme getirerek yetkilileri göreve taşımıştı.