Tarihi İpekyolu üzerinde, günümüze kadar ayakta kalan Bursa bölgesindeki 2 önemli kervansaraydan biri olan Ortaköy Kervansarayı, 750 bin TL bedel ile Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edilerek İnegöllülerin hizmetine sunulmuştu.

Özel bir firma tarafından alınmış olan kullanım hakkının sona ermesinin ardından Kervansarayın kullanım hakkı 9 Aralık 2012 tarihinde yapılan protokolle İnegöl Belediyesine geçmişti.

15.YY’da YAPILMIŞTI

İnegöl’deki Osmanlı eserlerinden biri olan ve 15. YY.’da Karaca Ahmet Paşa tarafından yaptırılmış olan Ortaköy Kervansarayının 3 sene boyunca İnegöl belediyesinin sosyal ve kültürel etkinliklerde kullanmıştı.

KULLANIM HAKKI ÖZEL ŞİRKETTE

31 Aralık 2015 tarihinde İnegöl Belediyesinin kullanım hakkının süresinin dolmasından sonra gözler İnegöl Belediyesine çevrilmişti. İnegöl Belediyesi sözleşmeyi yenilememesinin ardından Kültür Bakanlığına bağlı Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü Ortaköy Kervansarayının kullanım hakkını tekrar ihaleye açılmış özel bir şirket kullanım haklarına sahip olmuştu.

KİRAYA VERİLİYOR

Kullanım hakkını devralan firma tarihi Ortaköy Kervansaray’ını kiraya verme kararı aldı. İlan sitesi üzerinden kiracı arayan firma, yayınladığı ilanda “Uzun süreli kiralama , devir ya da işten anlayan buranın dokusunun değerini bilecek iyi bir işletmeci ile burayı hayata geçirmek istiyoruz.İnegöl merkeze sadece 3 kilometre uzaklıkta bulunan Kayı boyunun yapmış olduğu ilk han olma özelliğine sahip bu kervansaray iyi bir işletme anlayışı ile uzun yıllar çok yüksek geliri getirme olanağına sahiptir. Bölgede emsali olmayan muhteşem bir konaklama imkanına sahip tarihi dokusuyla ayrı bir özelliğe sahip olan kervansaray 2 dönüm içinde hizmet verebilme kapasitesine sahiptir.” İfadelerini kullandı.