40. MODEF Expo kapılarını dünyaya açtı

İnegöl’de düzenlenen 40. Uluslararası İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla açıldı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
23 Eki 2018 / Sal 16:30 |
/ 24.967 Kez Okundu
| |
İnegöl’ün dünyaya açılan kapısı olan MODEF EXPO fuarının açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tasarıma devlet olarak destek verdiklerini söyledi
Açılışta konuşan İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (İTSO) Yavuz Uğurdağ, “Sayın Bakanımız davetimiz üzerine yoğun programına rağmen İnegöl’ümüze gelerek fuarımızın açılışında bizlerle birlikte oldu. Kendilerine teşekkür ediyoruz. İnegöl bir sanayi şehridir. Son yıllarda da ciddi atılımlar gerçekleştirerek rakamlarını en üste çıkarmış durumda. Başta mobilya sektörü olmak üzere tekstil, tarım ve diğer sektörlerle birlikte 1,2 milyon dolar ekonomik potansiyele sahiptir. 610 milyon dolar ihracat fazlası veriyoruz. İlçemiz ekonomik büyüklük açısından Türkiye’nin 22. Ekonomik büyüklüğüne sahip. Ticaret fazlası açısından da Türkiye’nin 7. büyük ekonomisi. İlçe statüsünde de Türkiye 1’incisidir. Bu verilerin ortaya çıkmasına katkı koyan herkese teşekkür ediyorum, Allah bereketlerini artırsın.” Dedi.

ÜLKE EKONOMİSİNE DESTEK VERDİK, VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ
Uğurdağ konuşmasını şöyle sürdürdü; “Fuarımız 27 bin 100 metrekaredir. 180 firma fuara katılım gösteriyor. Bu firmaların tümü İnegöl firmalarıdır. 40’ıncısını düzenliyoruz. Türkiye mobilya sektörü açısından çok önemli bir fuar… Türkiye mobilya sektörünün MOSFED ile birlikte CNR’da yaptığı fuarın da yüzde 45’ini İnegöl firmalarımız karşılıyor. Sorumluluğumuz çok yüksek… Burada 2 bin dolayında irili ufaklı mobilyacımız var. 780 ihracat yapan firma sayısına sahibiz… Burada yapılan tüm organizasyonlar İnegöl özelinde Türkiye mobilya sektörüne hizmet etmekte, Türkiye mobilya sektörünü dünyaya açmaktadır. Asya, Avrupa, Afrika ve Amerika’da birçok organizasyonlar gerçekleştiriyoruz. Türkiye’ye yeni mobilya ithalatçıları getirmeye çalışıyoruz. Bugün itibariyle 110 ülkeden fuarımıza ziyaretçi bekliyoruz. 85 ülkeyle çalıştık, 50 ülkenin organizasyonunu biz organize ettik. Ziyaretçilerimiz yola çıktılar. Ekonomik çalkantı döneminde hep devletimizin, milletimizin yanındayız. Üretim yapmaya, ihracat yapmaya, ülke ekonomisine destek vermeye devam ettik, devam edeceğiz. İnegöl ekonomisi önce Bursa’ya sonra Türkiye’ye katkı sağlayacaktır. Arkadaşlarımız yatırım, üretim yapmaya devam ediyorlar. Sorunlar var ancak biz sinmeyeceğiz, üretim yapmaya devam edeceğiz. Fuarımıza katılan 180 firmamıza, katılım sağlayamayan binlerce firmamıza ayrıca teşekkür ediyorum. Her zaman fuarımıza ciddi şekilde hazırlanıyorlar. İnegöl’ü temsil etmeye çalışıyorlar. Yatırım yapan tüm firmalarımıza teşekkür ediyorum. Burada bir fuardan fazlasını yapıyoruz. Gelen ziyaretçiler tüm İnegöl’ü geziyorlar. Bu bir şehir fuarcılığıdır. Topyekûn bir şehir organizasyonudur... Fuarımız İnegöl’ümüze, Bursa’mıza ve Türkiye’mize hayırlı olsun”
 
BİRLİKTE BAŞARACAĞIZ
Güney Kore İthalatçılar Birliği Başkanı Kim Sun Mook ise “Uzakta olmasına rağmen her zaman yakında hissettiğimiz kardeş ülkemiz Türkiye’deyim. Türkiye’de olmaktan kıvanç duyuyorum. Biz Güney Koreliler olarak Kore Savaşı’nda en uzaklardan ilk önce yardımımıza koşan Türk askerlerinin topraklarımıza kanı akmıştır ve o akan kan sayesinde biz bugün Kore’de refah içerisinde yaşamaktayız. Güney Korelilerin size kardeş demesi öylesine bir ifade değildir, çok daha derin bir ifadesi vardır. Gerçekten öz kardeşimiz gibi görüyoruz. Burada bulunan tüm Türk ve Korelilere, MODEF’e bizleri davet eden Yavuz Uğurdağ Beye çok teşekkür ediyorum. Son birkaç yılda birlikte birkaç faaliyette bulunduk. Bu faaliyetler sayesinde birbirimizle derin ilişkiler gerçekleştirdik. Bugün aramızda bulunan Koreliler, Kore’nin en önemli mobilya üreticileridir. İki ülke arasındaki ticaretin daha da artması için elimizden geleni yapacağız. Kore’de bir atasözü der ki ‘Gözünün yanında olmayan kalben de uzakta olur’. Bu yüzden iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da artması adına daha sık görüşerek, daha fazla ticari faaliyetlerde bulunmalıyız. Bize bu fuar gibi imkânlar lazım. Gelecekte de bize bu tür olanakların sağlanacağından şüphemiz yoktur. Birlikte başaracağız. Türkiye’yi seviyorum” diye konuştu.
 
DAHA ÇOK KATMA DEĞERLİ ÜRÜN ÜRETMELİYİZ
Türkiye İhracatçılar Birliği Başkanı İsmail Gülle, “Bugün mobilyanın başkentinde Türkiye’nin mobilya modasına yön veren MODEF EXPO Fuarında sizlerle bir arada bulunmaktan memnuniyet duyuyorum. Sayın Bakanım, bölgeye verdiğiniz heyecanı görmekten mutluyuz, sizlere teşekkür ediyoruz. Ülkemizde mobilya endüstrisi olarak farklı coğrafi bölgelere dağılmış olsak da istihdam ve işletmenin en yoğun olduğu bölgelerden biri de Bursa’dır. Mobilya endüstrisinde birçok marka iç ve dış pazarda ülkemizi gururla temsil ediyor. İnegöl de bir ilçe olmasına rağmen önemli bir işlev görüyor. Bu güzide ilçemizin ihracat rakamları da son derece etkileyici. 691 firma 5 kıtaya ürün gönderiyor. Eylül ayında ihracatımız yüzde 22,6 artışla 14,5 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu rakam 13 ayda gerçekleştirdiğimiz en yüksek rakamdır. Türkiye’nin gelişmesi için koyulan hedeflerde bu rakamlar yeterli değil, daha çok çalışmalı, daha çok katma değerli ürün üretmeliyiz. Mobilya ihracat fazlası verdiğimiz bir üretim kalemimizdir. Kanada ve Japonya’ya kadar ithalat yapıyoruz. Bu noktada Kore ile kurulan ilişkiyi kutluyorum. Yenilik ve tasarım konusunda sektörümüz daha da geliştirilmelidir. İhracatımızı daha da artırmalıyız. Türkiye sürekli olarak büyümeyi ihracat ile sağlayacaktır. Bu yüzden ihracatçı sayımızı ve ihracatımızı artırmalıyız. Bu noktada İnegöl’e de önemli görevler düşüyor. Nasıl ki İnegöl Osmanlı’nın kuruluşunun en sağlam taşlarından biriyse bugün de küresel rekabette önemli bir bölgemizdir. Dün olduğu gibi bugün de önemli katkılarını görüyoruz. MODEF EXPO Fuarımızın hayırlar getirmesini temenni ediyorum” diye konuştu.
 
ÜLKEMİZ IŞIL IŞIL PARLIYOR
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “İnegöl’de mobilyanın çok ciddi bir tarihçesi var. Geçmişte kurum ve kuruluşlarımızın ciddi destekleri olmuş. Mobilyanın İnegöl’de bir hikâyesi var. 22-23 fuarı da bizzat başkan olarak geçirmek nasip oldu. Bugün de işadamlarımızın, dernek ve odalarımızın destekleriyle fuar yapılıyor. İnegöl, Sayın Cumhurbaşkanımızın; ‘Gezelim, değişik ülkelerle irtibat halinde olalım’ sözünü uygulayan bölgelerden bir tanesidir. Belki problemler konuşuyor ama ülkemizde ışıl ışıl parlıyor. Yeni model ve yeni tasarımlarla mobilya fuarımız ülke ekonomisine ve sektöre ciddi katkı verecektir. Emeği olan herkese teşekkür ediyorum” dedi.
 
AKIL VE ALIN TERİYLE OLUŞAN BİR BAŞARI HİKÂYESİ
Bursa Valisi İzzettin Küçük, “Ülkemizin en önemli, en kapsamlı fuarlarından bir tanesiyiz. Burada gördüğümüz büyük bir başarı hikâyesidir. Yıllarla bu aşamaya gelinmiştir. Bir pazar kapanınca onun yerine başka bir pazar araştırılıyor, usanmadan değişik kıta ve ülkelere seyahatler düzenleniyor. Akıl ve alın teriyle oluşan bir başarı hikâyesi… Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
 
HEDEFE BİRLİKTE YÜRÜYECEĞİZ
AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala, “Bursa, kendi başına 100’e yakın ülkeden daha fazla ticaret hacmi olan bir ilimizdir. İnegöl ise ülkemizdeki birçok ilden daha fazla ticaret hacmi olan bir ilçemizdir. İnegöl’de kişi başına düşen girişimci sayısı, Türkiye’de ilçeler arasında 1. sıraya oturur. Atacağınız her aritmetik adımın burada geometrik bir karşılığı var. Türkiye ne zaman bir karar aldıysa, düzenleme yaptıysa Bursa’da ve İnegöl’de onun aynı anda pozitif karşılığını gördüm ve yaşadım. O bakımdan Türkiye’nin hedeflerine ulaşması için aradığımız her türlü potansiyel girişimcilik ruhu ve imkân İnegöl ve Bursa’da var. Bu konuda birlikte çalışacağımızı biliyorum. Hedefe birlikte yürüyeceğiz” diye konuştu.
 
İNEGÖL MOBİLYASI TASARIMINA DESTEK VERİLECEK
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “40. Uluslararası İnegöl Mobilya ve Dekorasyon Fuarı açılışında sizlerle birlikte olmaktan dolayı mutluyum. Mobilya sektörü yükselen üretim kapasitesi, oluşturduğu katma değer ve istihdam açısından en önemli sektörlerimizden biridir. 16 yıldır istikrarla devam eden AK Parti iktidarımızın sağladığı imkânlarla mobilya sektörü hızla yükseldi. Geçtiğimiz sene 184 ülkeye 2,3 milyon dolarlık mobilya ihraç ettik. Türkiye, cesur girişimci ve ustalarıyla dünyada trend belirleyen konuma geldi. Türkiye’de mobilya sektörü bir başarı hikâyesi yazdı. Bu hikâyenin lokomotif şehirlerinden biri de İnegöl’dür. İnegöl sahip olduğu potansiyelleriyle Türkiye’ye büyük katkı sağlıyor. 600 milyon dolarlık dış ticaret fazlasıyla öncü bir ihracat şehri haline geldi. Dünyaya birçok ülkeye ihracat yaparak sadece ekonomiye katkı sağlamıyorsunuz aynı zamanda sektöre de yön veriyorsunuz. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Dünyayı tanıyan, gelişmeleri takip eden ufku geniş insanlarımız sayesinde Türkiye refahını çok daha üst seviyelere taşıyacaktır. Bakanlık olarak bu konuda her zaman yanınızdayız. 1876’da kurulan İTSO, Türkiye’nin ilk Ticaret Odalarından bir tanesidir. İnegöl OSB de Türkiye’nin ilk OSB’lerindendir. İnegöllü firmalarımıza KOSGEB aracılığı ile destekler veriyoruz. 8 yılda 5 bin 700 mobilya işletmemize 135 milyon lira destekte bulunduk. Bursa’da 934 işletmemize 20 milyon lira destek sağladık. Bu miktarın 16 milyonun 726 İnegöllü firmamız kullanmıştır. BEBKA İnegöl’ümüze 50 milyon lira destekte bulunmuştur. Başkanımız ile konuştuk, yeni bir fuar alanı istediler, onu da görüşüp nasıl katkı sağlayacağımızı düşüneceğiz. Yüksek katma değerli üretimde en önemli şey yenilikçiliktir. AR-GE mobilya için vazgeçilmezdir. Bazı ülkeler hammaddeyi bizden alıp sanatçı dokunuşuyla tüm dünyaya satabilecekleri bir hale sokuyorlar. 1 liralık hammaddeden 100 liralık katma değer üretiyorlar. Tasarım markalaşma ve büyümenin vazgeçilmezidir. Mobilya sektörümüz yüzünü tasarıma çevirmelidir. Bizler de sizin en büyük destekçiniziz. Tasarım merkezlerini AR-GE merkezi gibi destekliyoruz. Bursa’da 102 AR-GE, 18 tasarım merkezi mevcut. Bursa’da mobilya üzerine boy gösteren 2 tasarım merkezi mevcut. İnegöl’de ise Bakanlık desteği bulunan bir tasarım merkezi bulunmuyor. Buradaki eksiği kapatmamız gerekiyor. Ekiplerimizi buraya yollayacağız. Yatırım teşvikleri konusunda sizlerle toplantı yapıp nerede nasıl katkı sağlayabiliriz, İnegöl’ü nasıl daha ileri götürebiliriz noktasında çalışma yapacağız. Bakanlığımızı kapısı AR-GE ve tasarım yapmak isteyen herkese sonuna kadar açıktır. Yatırım, yük ya da külfet değildir, sürdürülebilir büyümenin, artan cironun, ihracat ve kazancın en önemli aracıdır. Sanayimizin tüm sektörleri son dönemdeki finansal saldırılara rağmen ayakta kaldı ve büyümeye devam ediyor. Bu yolda üreticilerimizi rahatlatacak destek paketlerimiz var. Sanayici ve üreticinin maliyetlerini aşağı çekecek, sizleri daha fazla üretime teşvik edecek, ithalata karşı yerli üretimi destekleyecek programları gündemimizde tutmaya devam edeceğiz. İnegöl Mobilya Fuarı gibi fuarlar sektördeki dinamizmi perçinleyerek yeni ufuklar ve hedefler belirlememize önemli katkı sağlıyor. Bu anlamda fuarımız sektörümüze hayırlar getirsin. Emeği ve katkısı olan tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.
 
İnegöl Mobilyacılar Odası Başkanı Özcan Ayhan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a İnegöl Mobilyası kitabını hediye ederken İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ ise Bakan Varank’a sandalye hediye etti.
 
Ödül takdiminin ardından Bakan Varank, stantları gezerek mobilyacılara hayırlı işler diledi.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.
/ 23 Eki 2018 / Sal 18:04
İNEGÖLLÜ brawo alinur başkan biz galiba başka ülkede yaşıyoruz sen başka ülkede çok rahatsın ışıl ışıl parlıyorsun mobilya üretiliyor da ALAN YOK SATANI ÖPEYİM.