500 ton üretim yapıldı, hedef 5 bin ton

Ceviz Konurları sevdi İnegöl’ün kırsal mahallelerinde ceviz hasadı başladı. Kırsal Konurlar mahallesinin geçim kaynağı olan cevizin kilosu 5-6 TL’den satılıyor. Traktöre bağlanan sistemle ağaçta sarsıntı oluşturulan cevizler çuvallandıktan sonra satışa sunuluyor.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | Haber Merkezi
24 Eyl 2019 / Sal 14:05 |
/ 4.014 Kez Okundu
| |
Konurlar mahallesindeki ceviz tarlalarında incelemelerde bulunan Ziraat Odası  Başkanı Sezai Çelik, “İnegöl’de 100 desen ürün yetişiyor. Tüm köylerimizde her türlü ürün yetişiyor. İsaören, Deydinler, Dipsizgöl mahallelerimiz şeftali, Edebey mahallesi Armut, Kurşunlu mahallesi çilek ile anılıyor. Bundan sonra da Konurlar mahallemi ceviz ile ön plana çıkıyor. 2 bin 500 dekarlık alanda ceviz üretimi yapılıyor. Rekolte bu sene 500 ton. Geçen sene 300 tondu, bu sene 500 ton. Ceviz bu mahalleyi sevdi. Hasat döneminin bereketli olmasını diliyorum. Hedefimiz burada 5 bin tona ulaşmak. Önümüzdeki yıllarda ceviz festivali de düzenleyeceğiz.” Dedi.

6 TL’YE SATIYORUZ

Konurlar Mahallesi Muhtarı Murat Çetinkaya ise, “Ceviz hasadına başladık. Mahallemiz mahallemizin geçim kaynağı ceviz oldu. Rekoltemiz güzel. Fiyatlar 5-6 TL’ye satılıyor. Birbirimize desteğimizle daha güzel olacak” dedi.

GENÇ ÇİFTÇİLERİ DAVET ETTİ

Çiftçi Güray Korkut, “Bir ağaçtan 200 kilo ceviz alıyoruz. Genç çiftçilerimizi davet ediyorum. Toprağı bırakmasınlar. Ceviz fiyatları biraz daha iyi. Satış konusunda sıkıntı yaşayamıyoruz.” İfadelerini kullandı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.