500 yıllık cami tekrar ibadete açıldı

İnegöl’e bağlı Hamzabey Mahallesinde 16. yüzyılda yapılan Mehmet Bey Camisi restorasyon çalışmaları tamamladı ve cami tekrar ibadete açıldı.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
11 Ara 2018 / Sal 11:41 |
/ 18.045 Kez Okundu
| |
İnegöl’e bağlı Hamzabey Mahallesinde bulunan ve 1999 depreminde zarar gören, 16. yüzyılda yapılan tarihi Mehmet Bey Camisi geçtiğimiz yıl Temmuz ayında restorasyon çalışması nedeni ile ibadete kapatılmıştı. Yaklaşık 1,5 yıllık restore çalışmaları sonrası cami tekrar ibadete açıldı.
 
DUVARLARINDAKİ SIR MÜHENDİSLERİ ŞAŞIRTTI
 
Caminin taşıyıcı duvarlarının statik raporunu hazırlayan İnşaat Yüksek Mühendisi Özgür Öztürk “Batı duvarının kalınlığının 80 cm, güney duvarının ise 90 cm olması önceleri garibime gitmişti. Ancak bu farklılığın sebebi işin sonunda ortaya çıktı. Böylelikle her iki duvarın zayıf kesitte düşey gerilme kapasitelerinin eşit şekilde olmasını sağlıyordu. Yine benzer şekilde kayma gerilme kapasiteleri de eşit olacak şekilde çıkıyordu. Sonuç itibariyle; tarihi camiinin duvar kalınlıkları, pencere ve kapı ebatlarının rastgele değil belli hesap kriterleriyle ölçülendirildiği ortaya çıkmıştır” dedi.
 
MEHMET BEY CAMİİ’NİN TARİHİ
 
Caminin kitabesi bulunmamakla birlikte; 16. yüzyılın başlarında Hançerli Fatma Sultan’ın eşi Hüdavendigar Sancak Beyi Mustafa Paşa’nın oğlu Mehmet Paşa tarafından yaptırıldığı sanılmaktadır. Zaman içinde onarım gören caminin minaresi orijinalliğini korumaktadır.


Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.