Açıklanmayan rapor kafalarda soru işareti oluşturuyor

Bursa’da fabrikaların dereye akıttığı kimyasal atıklar 20 yıl sonra balık üreyen deredeki tüm balıkları öldürdüğü iddiası Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nü harekete geçirdi. İnegöl’de de 2 ay önce Boğazköy barajında alınan numunelerin raporunun açıklanmaması ise kafalarda soru işareti oluşturdu.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
#İnegöl | İHA
23 Eki 2019 / Çar 16:43 | Son Güncelleme: 23 Eki 2019 / Çar 17:34
/ 1.479 Kez Okundu
| |
Kestel ilçesine binlerce balığın ölümü Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerini harekete geçirdi. Mesai bitimini fırsat bilen fabrikanın dereye saldığı kimyasal atıklar deredeki tüm balıkları öldürdüğü iddiası üzerine ekipler, yaptıkları denetimlerde herhangi bir uygunsuz atıksu deşarjı olmadığını açıkladı.

Bursa Valiliğinden de yapılan yazılı açılamada şu ifadelere yer verildi;
"Cenup Kanalı sulama amaçlı bir kanal olup doğrudan atıksu deşarjı olan bir işletme bulunmamaktadır. Denetimde, kanalda mevsimler olarak su seviyesinin çok fazla düştüğü ve derede yosunlaşma olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca; İl Tarım ve Orman Müdürlüğü elemanları tarafından da söz konusu kanalda ölü balıklardan numune alındığı, analiz sonuçları beklendiği, diğer yönden, BUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından da bölgede denetim yapılmış ve olumsuz bir durum tespit edilememiştir. Bununla birlikte; hafta içi ve hafta sonları mesai saatleri dışında bölgede denetimlerimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüzce sürdürülmüş ancak olumsuz bir atıksu deşarjı tespit edilememiştir. Söz konusu bölgeye ilişkin Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile BUSKİ Genel Müdürlüğünce her türlü ihbar değerlendirilmekte olup, denetimler titizlikle yapılmaya devam edilmektedir."

İNEGÖL'DE Kİ RAPOR HALA AÇIKLANMADI

İnegöl'de de geçtiğimiz Ağustos ayında Boğazköy barajında gerçekleşen balık ölümleri sonrası yetkililer bölgeye gelip sudan numuneler almıştı. Aradan geçen 2 aydan fazla süre geçmesine rağmen hala resmi bir ropor açıklanmadı. Sudan örnek alan İlçe Tarım Müdürlüğünün hala sessizliğini koruması ve resmi bir açıklama yapmaması dikkatlerden kaçmadı.

Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yasal Bilgilendirme
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.
Mey Nur / 24 Eki 2019 / Per 19:34
Aman halk bilmesin yönetimi.