Acil serviste sağlık personeline saldırıya tepki

Geçtiğimiz Cumartesi gecesi İnegöl Devlet Hastanesi Acil servisinde hastaya müdahale etmek isteyen sağlık çalışanı hasta yakını tarafından darp edildi.

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
16 Oca 2018 / Sal 12:50 |
/ 32.796 Kez Okundu
| |

Geçtiğimiz Cumartesi günü İnegöl Devlet Hastanesi Acil Servisinde görevli hemşire Cemal Aslan, hasta yakını tarafından saldırı yapıldı. Yapılan saldırı sonrası sağlık çalışanın 5 gün rapor aldığı öğrenildi.

İnegöl Devlet Hastanesi Acil servisinde sağlık çalışanına yapılan saldırıyı kınayan Sağlık Sen Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Aydın, sağlıkta şiddete karşı daha ciddi tedbirler alınması gerektiğini belirtti.

BU ŞİDDET OLAYINI KINIYORUZ

Yaşanan saldırı olayını İnegöl Devlet Hastanesi Acil Servis önünde sendika üyeleriyle birlikte basın açıklaması yaparak kınayan Sağlık Sen Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Hüseyin Aydın, “Geçtiğimiz Cumartesi günü Acil Servisin yoğun olduğu saatlerde, Acil Serviste görev yapan arkadaşımız hemşire Cemal Aslan bir hasta yakının şiddetine maruz kaldı. Bildiğiniz gibi mevsim şartlarından dolayı Acil Servis her zaman yoğun. Bizim anlam veremediğimiz olay; arkadaşımız hastayla herhangi bir olay yaşamıyor. Nedense, refakatçileriyle sorun yaşıyoruz. Refakatçisi de bir kişi değil, en az 10 kişi. Ben bunu sadece İnegöl’de görüyorum. İdaremizin bu konuda tedbir almasını istiyorum. Müşahede de 10 kişi bir hastanın başında nasıl bekler? Arkadaşımız serum takacak, başında 10 kişi. İğne vuracak 10 kişi. Uyardığı zaman ‘Çenen çalışmasın, elin çalışsın. Terbiyesizlik yapma’ gibi hakaretler. Arkadaşımız güvenlik çağırır. ‘Arkadaşım hastanın yanında bir kişi kalsın. Ben mesleğimi icra edemiyorum’. Diyor ve hasta yakını hakaret ediyor. Bu görevli serumu nasıl takacak, iğneyi nasıl yapacak, tansiyonu nasıl ölçecek. Yaşanılan bu şiddet olayını öncelikle kınıyoruz. Bugün burada yaşanılan olay, sebep ve sonuçları açısından ciddiyetle ele alınmalıdır. Şiddete karşı caydırıcı tedbirlerin ele alınması elzemdir. Sağlık tesislerinin güvenlik tedbirlerin yeniden gözden geçirmesini ve sağlık tesislerine kesici, delici ve silahla girilmesinin önüne geçilmelidir” dedi.

VATANDAŞLARIMIZDAN DAHA DUYARLI OLMALARINI BEKLİYORUZ

‘Şiddetin karşılığı bu kadar ucuz olmamalıdır’ diyen Aydın, “Bugün yaşanan bu şiddeti gerçekleştiren kişinin adli makamlarca serbest bırakıldığı duyduk. Bu bizleri ve sağlık çalışanlarını üzmüş, aynı zamanda tedirgin etmiştir. Şiddetten beslenen bu kişilerin serbest kalması, benzer vakaların gerçekleşmesini teşvik etmektedir. Şiddetin karşılığı bu kadar ucuz olmamalıdır. Bir yaptırım uygulanması için illa ölmek ya da yaralanmak mı gerekiyor? Bu konuda adli makamları daha duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bizler bugün bir kez daha sağlıkta şiddete son verilmesi çağrımızı yineliyoruz. Ve yaşanan bu olayın son şiddet olmasını temenni ederken, vatandaşlarımızı da gece gündüz demeden sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarına karşı daha anlayışlı olmaya davet ediyorum. Yaralanan arkadaşımıza geçmiş olsun diyor, vatandaşlarımızdan daha duyarlı olmalarını bekliyoruz” şeklinde konuştu.Duyuru
İnegöl Online mobil uygulaması güncellendi TIKLA HABERLER CEBİNE GELSİN
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.