Asgari ücretliler bu haber size!

inegolonline.com'a Google'da abone olun Google News
Asgari ücretliler bu haber size!
#İnegöl | Haber Merkezi
12 Haz 2024 / Çar 13:17
2 dk okuma / 8.658 Kez Okundu
| |

Temmuz ayının yaklaşmasıyla kamuoyunun birinci gündem maddesi maaş zamları olmaya devam ediyor.

 

Memur ve emekli maaş zammı gündemdeki sıcaklığını korurken asgari ücrete ara zam beklentisi de sürüyor. Aralık ayında yapılan çalışmalar sonrası net asgari ücret tutarı 17 bin 2 lira olarak belirlendi. Hükümet tarafından asgari ücrete temmuzda ara zam olmayacağı belirtilse de beklenti sürüyor. Son olarak dün, asgari ücret CHP lideri Özgür Özel ve Cumhurbaşkanı Erdoğan görüşmesinde de gündeme geldi.

Özgür Özel'den asgari ücrete ara zam talebi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP lideri Özel'in gerçekleştirdiği görüşmeyle konuşan CHP Sözcüsü Deniz Yücel, Özgür Özel'in temmuz ayında asgari ücrete mutlaka ara zam yapılması gerektiğini, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi gerektiğini gündeme getirdiğini belirtti.

Asgari ücret gündemi sıcaklığını korurken sürecin nasıl işleyeceği ve olası zam oranları da araştırılıyor. 

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Hürriyet'in haberine göre, asgari ücrete yapılacak zam için işçi, işveren ve hükümet tarafı masaya oturarak toplantılar gerçekleştiriyor. Görüşmelerin başlaması için tarih belirlenip toplantılarda ülkenin ekonomik durumu, açlık sınırı, fiyatlar, enflasyon, hayat şartları gibi durumlar ele alınıyor. Genelde yapılan 3 toplantı neticesinde asgari ücrete yapılacak zam ve yeni asgari ücret belirleniyor.

Asgari ücrete ara zam yapılmasının düşünülmesi halinde şu sıralar toplantıların gerçekleştirilmesi gerekiyor. İşçi, işveren ve hükümet tarafında yapılacak toplantılar için bu ay süre kısalırken bayram tatilinin de araya girmesi nedeniyle sadece bu ayın son bir haftalık sürecinde asgari ücretin belirlenmesi gerekecek.

 

GÜNDEM DE NE VAR ?
Duyuru
İnegöl'ü Whatsapp'a getirdik WHATSAPP KANALINA ABONE OL
Reklam
Yorum yapan kullanıcılarımız Kullanıcı Sözleşmesi'ni kabul etmiş sayılır.